Badania w kierunku RZS

i

Autor: Mateusz Kasiak W 2022 roku w SPSK4 wraca program profilaktyki RZS/zdjęcie ilustracyjne

Bezpłatnie i bez skierowania. Do SPSK4 wraca program badań RZS

2022-02-09 10:39

​Nieleczone prowadzi do inwalidztwa, a nawet do śmierci. Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie przez cały 2022 rok będzie prowadził profilaktyczny program wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

Do badań i konsultacji mogą się zgłosić osoby między 18. a 65. rokiem życia, którym dokuczają bóle stawów, mięśni, obrzęki lub sztywność, ale u których wcześniej nie zdiagnozowano RZS.

- Te osoby, dzięki szybkiej ścieżce diagnostycznej, po wizycie u lekarza rodzinnego, będą miały konsultacje z naszymi specjalistami - mówi nam Katarzyna Bublewicz-Guzy z Ośrodka Wczesnej Diagnostyki Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej SPSK4.

Badania są bezpłatne. Nie jest potrzebne skierowanie. Po szczegółowych konsultacjach zlecane są dodatkowe testy laboratoryjne lub badania obrazowe. - Jeśli jest oczywiście taka potrzeba. Po dwóch wizytach pacjent będzie wiedział, czy ma rozpoznane RZS, czy inną chorobę reumatyczną, wówczas kontaktujemy się z jego lekarzem rodzinnym, aby wiedział, w jaki sposób dalej mu pomóc - dodaje Bublewicz-Guzy.

Na badania mogą się zgłaszać mieszkańcy województw: lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Szczegóły i numery kontaktowe na stronie SPSK4.

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna. Jako schorzenie przewlekłe ma charakter postępujący. Nieleczona i późno wykryta może doprowadzić do inwalidztwa, a nawet śmierci.

Źródło: Bezpłatnie i bez skierowania. Do SPSK4 wraca program badań RZS