Lublin będzie szczepił seniorów. Poszukuje chętne przychodnie

2023-01-25 11:21 Mateusz Kasiak
Pneumokokowe szczepienia seniorów
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Miasto Lublin po raz kolejny będzie szczepić seniorów przeciw pneumokokom. Program profilaktyczny ruszył w tamtym roku z powodu zawirowań wokół rządowej refundacji. Ratusz czeka właśnie na oferty od zainteresowanych programem miejskich placówek zdrowia.

Podmioty lecznicze mogą składać oferty do 10 lutego. Do konkursu przystąpić mogą jedynie placówki realizujące świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej z Lublina, które mają podpisane kontrakty z lubelskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oferty należy składać w formie pisemnej w zamkniętej kopercie w siedzibie Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin w terminie do 10 lutego – podkreśla Izolda Boguta z lubelskiego ratusza.

Wszelkie potrzebne informacje można uzyskać w miejskim wydziale zdrowia przy ul. Spokojnej 2, od poniedziałku do piątku, od godz. 7.30-15.30, w pokoju nr 296, tel.: 081 466 34 05 (17).

W Lublinie szczepienia są darmowe. Mogą korzystać z nich mieszkańcy powyżej 65. roku życia, bo to właśnie oni najbardziej narażeni są na zakażenie.

Pneumokoki są najczęstszą przyczyną bakteryjnych zakażeń układu oddechowego, mogą też wywoływać zapalenie płuc o ciężkim przebiegu. Na zakażenie nimi szczególnie narażone są osoby starsze, po 65. roku życia, u których stwierdza się również obniżoną odporność oraz choroby przewlekłe – mówi Monika Lipińska, wiceprezydentka Lublina ds. społecznych.

W tym roku ze szczepień skorzystać będzie mogło 1000 osób, zamieszkujących w Lublinie. W 2022 roku wykorzystano 96 proc. szczepionek. Program potrwa do 2025 roku. Pochłonie 300 tys. zł z budżetu miasta.

W świetle ustawy refundacyjnej z 2022 roku, pacjenci w wieku ≥65. ze zwiększonym (umiarkowanym lub dużym) ryzykiem choroby pneumokokowej mogą kupić preparat za 50% zniżką.

Źródło: Lublin będzie szczepił seniorów. Poszukuje chętne przychodnie
Nasi Partnerzy polecają