Ulica Romera w Lublinie

i

Autor: Bartłomiej Ważny Ulica Romera w Lublinie

Lublin: podtopione domy, zalane ulice, nie działają sygnalizacje świetlne

2021-08-24 15:58

Zalane ulice, parkingi, chodniki i piwnice - intensywne, wielogodzinne opady deszczu zaczynają paraliżować Lublin. Strażacy interweniowali już około 100 razy. Z powodu wzmożonych opadów, doszło także do awarii sygnalizacji świetlnej w kilku miejscach na terenie Lublina.

AKTUALIZACJA godz. 17:30

Strażacy cały czas otrzymują wezwania do zalanych domów i podtopionych posesji. Od rana naliczyli już ponad 150 wezwań na terenie Lublina i pow. lubelskiego. Większość z nich dotyczyła wypompowywania wody z zalanych budynków. Mundurowi wyjeżdżali też do powalonych drzew i konarów, które upadły na ulice i chodniki. W szczytowym momencie (ok. godz. 12:00) do działań zaangażowano 45 zastępów PSP i OSP.

----------------------------

AKTUALIZACJA godz. 16:30

Jak informują nas słuchacze, ul. Jasna (boczna Wieniawskiej) została wyłączona z ruchu. To po tym, jak jezdnia zapadła się pod wpływem wody.

----------------------------

Od kilku godzin strażacy mają pełne ręce roboty. Najczęściej wyjeżdżają do zalanych posesji oraz przewróconych drzew. To pokłosie burzy, która w ubiegłym tygodniu przeszła nad stolicą województwa lubelskiego. Naruszone wtedy korzenie powodują, że rośliny przewracają się, blokując drogi i stwarzając zagrożenie dla przechodniów. Niektóre parkingi zamieniają się w jeziora, a cześć dróg staje się nieprzejezdna. Najgorsza sytuacja jest na posesjach w pobliżu rzeki Bystrzycy, gdzie ponad 40 zastępów zajmuje się wypompowywaniem wody z zalanych budynków.

Z prognoz wynika, że w Lublinie padać ma jeszcze przez kilka najbliższych dni, niemal nieprzerwanie. Jedynie w środę (25.08) opady mogą się zmniejszyć, ale od czwartku (26.08) znowu padać ma codziennie.

W związku z intensywnymi opadami deszczu na terenie Lublina, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco zbiera i analizuje informacje na temat działań zaangażowanych służb.

Po dwóch dniach intensywnych deszczy na terenie miasta występują liczne podtopienia. W kilkunastu miejscach trzeba wypompowywać wodę, a tam gdzie istnieje ryzyko zalania, dostarczamy worki z piaskiem. Działamy na bieżąco i koordynujemy pracę w terenie. Z analizy najnowszych danych meteorologicznych wynika, że opady słabną, a w ciągu najbliższych godzin zanikną, co pozwoli na ustabilizowanie sytuacji w mieście – mówi Jerzy Ostrowski, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Na terenie miasta występują podtopienia posesji oraz dróg. Do pompowania wody oddelegowane są jednostki Straży Pożarnej zarówno zawodowej, jak i ochotniczej. W działania na terenie miasta zaangażowanych jest około 13 zastępów PSP i OSP. Ponadto w terenie pracują również brygady Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które na bieżąco interweniują w przypadkach konieczności udrażniania kanalizacji burzowej i zabezpieczania uszkodzonych studzienek.

Jak informuje lubelski Ratusz, pompowania odbywają się m.in. na ul. Sławinkowskiej, Długiej, Willowej, Dzierżawnej, Wapiennej, Firlejowskiej, Skibińskiej, Strumykowej, Romanowskiego, Nadbystrzyckiej  i Energetyków.

Dodatkowo awarii uległy sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach:

  • al. Spółdzielczości Pracy - ul. Magnoliowa,
  • ul. Turystyczna - wjazd do E.Leclerc,
  • al. Smorawińskiego - al. Kompozytorów Polskich,
  • al. Spółdzielczości Pracy - al. Smorawińskiego,
  • ul. Diamentowa - ul. Zemborzycka,
  • ul. Zelwerowicza - ul. Koncertowa,
  • ul. Zemborzycka - ul. Budowlana,
  • al. Solidarności - ul. Prusa,
  • al. Unii Lubelskiej - wjazd do galerii.

Sygnalizacje są wyłączone lub działają w trybie „żółty puls”.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?
Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: Lublin: podtopione domy, zalane ulice, nie działają sygnalizacje świetlne