Lublin: Urząd Marszałkowski przekazał kolejne 5 mln zł na Dworzec Metropolitalny [GALERIA]

2021-04-23 12:39 Bartłomiej Ważny
Dworzec Metropolitalny w Lublinie (wizualizacja)
Autor: Urząd Miasta Lublin Dworzec Metropolitalny w Lublinie (wizualizacja)

Pieniędzy nie dał premier, ale za to przekazał je… Marszałek Województwa. Zarząd Województwa Lubelskiego dołożył kolejne pieniądze na budowę Dworca Metropolitalnego. Chodzi o dodatkowe niemal 5 mln zł. Aneks do umowy w tej sprawie podpisały w piątek (23.04) władze Urzędu Marszałkowskiego i Miasta Lublin.

Niedawno informowaliśmy Was o tym, że Lublin został pominięty przy rozdaniu środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z tego powodu, prezydent Lublina – Krzysztof Żuk – napisał list z prośbą o wyjaśnienie do Premiera, Mateusza Morawieckiego. Pisaliśmy o tym w artykule: Prezydent Lublina pisze list do premiera. Chodzi o (nie)dofinansowanie Dworca Metropolitalnego.

Nie minęło dużo czasu, a okazało się, że dodatkowe środki na budowę Dworca przekazał… Urząd Marszałkowski. Odpowiedni aneks do tej umowy podpisano w piątek (23.04.).

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia:

Obie strony – zarówno Urząd Marszałkowski, jak i Urząd Miasta Lublin – są zgodne co do tego, że budowa Dworca Metropolitalnego okaże się korzyścią nie tylko dla mieszkańców Koziego Grodu, ale i całego regionu.

Pamiętajmy, że tam, gdzie jest dobro ogółu, tam nie ma miejsca na inne spojrzenie na różnego rodzaju sprawy związane z funkcjonowaniem samorządów, czy też tych inwestycji, które przeprowadza Miasto Lublin, ku chwale lublinian a także mieszkańców całego regionu lubelskiego – przekonuje Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego o dodatkowych pieniądzach na Dworzec Metropolitalny:

Także władze Lublina przekonują, że współpraca miasta i zarządu województwa w tym zakresie opłaci się wszystkim mieszkańcom.

Chciałbym podziękować Panu Marszałkowi, bo rzeczywiście wspólnie ponosimy odpowiedzialność za rozwój Lublina i regionu. Od Pana Marszałka po raz kolejny otrzymujemy pełne wsparcie, co oznacza, że podobnie o tej odpowiedzialności myślimy. Co jest ważne, zwłaszcza w sytuacji, w której zarówno w samorządzie województwa, jak i w budżecie Miasta Lublin, te napięcia finansowe są obecne – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin o dodatkowych pieniądzach na Dworzec Metropolitalny:

Budowa Dworca Metropolitalnego pochłonie prawie 300 mln zł, z czego większa część, bo 178 mln stanowią środki unijne. Obecnie, projekt jest na etapie wykupu gruntów i pierwszych prac budowlanych.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (bo tak, oficjalnie w dokumentach określa się budowę Dworca Metropolitalnego) to kluczowy i jeden z większych projektów z udziałem środków unijnych, realizowany przez Samorząd Województwa Lubelskiego i Miasto Lublin w obecnej perspektywie finansowej. Umowa o dofinansowanie, została podpisana 24 września 2020 roku.

Do końca 2021 roku planowana jest kontynuacja prac związanych z wykupem gruntów oraz robotami budowlanymi, w tym drogowymi. W efekcie w Lublinie powstanie multimodalny węzeł komunikacji publicznej, integrujący system transportu wewnętrznego miasta i województwa z transportem regionalnym i dalekobieżnym. Co więcej, poprzez zwiększenie przewozów komunikacji publicznej, zastosowane rozwiązania w projekcie pozwolą na zmniejszenie emisji CO2 i emisji pyłu do atmosfery.

Nowy Dworzec Metropolitalny powstanie pomiędzy ul. Młyńską, Gazową i Dworcową, gdzie utworzone zostaną obiekty obsługowe i administracyjne, tj. hole, poczekalnie, pomieszczenia administracyjne i punkty informacyjne. Co ważne, budynek został zaprojektowany jako budynek inteligentny z wyposażeniem funkcjonalnym, tj. instalacje elektryczne, teletechniczne, przyłącza, czy windy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Ponadto, pod budynkiem powstanie parking podziemny dla 174 samochodów, dach budynku będzie pełnił funkcję tarasu spacerowego obsadzonego zielenią, a specjalny system odzyskiwania deszczówki zapewni wodę do podlewania roślin i do celów sanitarnych. Projekt przewiduje budowę m.in. peronów odjazdowych, stanowisk do tymczasowego parkowania, czy ładowania elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej, a także wiaty nad peronami i stacje ładowarek i trakcji.

Zadania w projekcie obejmą także rozbudowę ul. Krochmalnej i Cukrowniczej (przebudowa skrzyżowań, budowa dróg z zatokami postojowymi dla autobusów i busów, budowa chodników, ścieżek rowerowych, czy montaż oświetlenia i monitoringu). Rozbudowana zostanie także ulica Gazowa, 1-go Maja, Pocztowa, Dworcowa, Młyńska, Stadionowa, Kunickiego i Rondo Sportowców.

W tym rejonie powstanie więcej miejsc postojowych, nowe chodniki, ścieżki rowerowe, przebudowane zostaną skrzyżowania, a także powstaną miejsca odpoczynku dla pieszych i rowerzystów. Warto dodać, że przedłużony zostanie odcinek drogi od ul Gazowej do Młyńskiej i przedłużona zostanie trasa od ul. Dworcowej do ul. Lubelskiego Lipca’80 i al. Piłsudskiego.

Źródło: Lublin: Urząd Marszałkowski przekazał kolejne 5 mln zł na Dworzec Metropolitalny [GALERIA]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany