mat. ilustracyjny

i

Autor: MichaelWuensch, pixabay.com

Miał być super biznes. 100 tysięcy złotych przepadło!

2022-01-29 9:54

Oszuści prześcigają się w wymyślaniu nowych sposobów okradania mieszkańców Lubelszczyzny. Tym razem skusili 58-latka z powiatu chełmskiego zarobkiem na wirtualnej walucie. Mężczyzna stracił oszczędności życia. Policja ostrzega przed złodziejami działającymi w sieci.

Sprawa swój początek ma jeszcze w listopadzie 2021 roku. Z relacji pokrzywdzonego wynika, że skontaktowała się z nim w tym czasie kobieta podająca się za analityka finansowego. Podczas telefonicznej rozmowy zachwalała zalety inwestycji w kryptowalutę. Zaproponowała mu również, by sam spróbował.

58-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego przystał na tę ofertę. Zaczęło się od przelania kilkuset złotych.

Pod namową rozmówcy zainstalował program umożliwiający zdalną obsługę rachunku bankowego, podał też swoje dane osobowe i dane karty bankomatowej. W ten sposób oszuści, mając dostęp do jego bankowości elektronicznej, wypłacili z rachunku blisko 100 tysięcy złotych - tłumaczy komisarz Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Oszuści na wyczyszczeniu konta jednak nie zakończyli. Zdążyli też zaciągnąć na 58-latka dwa kredyty i dokonywali kilku innych transakcji finansowych.

Policja z regionu przypomina - zdrowy rozsądek i ostrożność przede wszystkim, zwłaszcza podczas internetowych transakcji. Nie ulegajmy presji nieznajomych, nawet jeśli obiecują kuszące zyski. Nie należy też klikać w podejrzane linki, instalować programów niewiadomego pochodzenia i logować się za ich pośrednictwem na konta bankowe.

Chrońmy swoje dane osobowe. Pomysłowość oszustów cały czas zaskakuje, a utracone środki trudno odzyskać.

QUIZ. Te wydarzenia zmieniły Polskę i świat. Rozpoznacie je po datach i zdjęciach? Komplet dla wybranych

Pytanie 1 z 10
Do jakiego wydarzenia nawiązuje obraz Jana Matejki?
QUIZ. Te wydarzenia zmieniły Polskę i świat. Rozpoznacie je po datach i zdjęciach? Komplet dla wybranych
Źródło: Miał być super biznes. 100 tysięcy złotych przepadło!