- Program Profilaktyki Raka Płuca jest programem dedykowanym pacjentom, którzy nie mają żadnych objawów, natomiast mają historię palenia papierosów powyżej dwudziestu paczkolat, czyli jednej paczki papierosów dziennie przez dwadzieścia lat i są to osoby w wieku między 55, a 74 rokiem życia - mówi dr hab. n. med. Barbara Mackiewicz z Klinicznego Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy. - Druga grupa pacjentów, których chcielibyśmy objąć tym programem profilaktycznym, to grupa pacjentów, między 50, a 74 rokiem życia, która ma historię palenia papierosów dwudziestu paczkolat i dodatkowo narażenie na czynniki zewnętrzne takie jak krzemionka, beryl nikiel, chrom azbest. Osoby narażone na te czynniki to są np. strażacy, pracownicy budownictwa, pracownicy narażeni na spaliny silników diesla, czyli kierowcy zawodowi.
Rak płuca w początkowym stadium najczęściej nie daje widocznych objawów. Ważne jest jego wczesne wykrycie, które gwarantuje skuteczniejsze leczenie.
Informacje na temat badania oraz rejestracja dostępne są pod numerem telefonu: 81 72 44 434 czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 12. W czwartki w godzinach od 12 do 14 możliwe jest zgłoszenie się na badanie na miejscu, w rejestracji Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK Nr 4 (ul. Jaczewskiego 8).
Źródło: Palacze i byli palacze w Lublinie mogą bezpłatnie sprawdzić swoje płuca