W WSS przy al. Kraśnickiej w Lublinie na stałe będzie operował robot da Vinci

i

Autor: Mateusz Kasiak W WSS przy al. Kraśnickiej w Lublinie na stałe będzie operował robot da Vinci

Pierwszy robot da Vinci będzie operował na Lubelszczyźnie. Pierwsi pacjenci w 2022 roku.

2021-12-14 12:30

Zabiegi z wykorzystaniem systemu da Vinci w końcu będą wykonywane w województwie lubelskim. Robot trafił do szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. O inwestycji poinformował we wtorek marszałek województwa, Jarosław Stawiarski i Piotr Matej, dyrektor szpitala.

System robotyczny ma wzmocnić łączone dwie wojewódzkie placówki szpitalne: Jana Bożego i Stefana Kardynała Wyszyńskiego. - Nowy szpital, nowa jakość. Robot obsłuży wszystkich pacjentów z województwa. Mamy nadzieję, że przyczyni się to też do poprawy kondycji ekonomicznej szpitali. Długi nadal rosną - mówi marszałek Jarosław Stawiarski.

W tej chwili trwa przetarg na zakup sprzętu. Wkrótce ruszają szkolenia personelu obu szpitali.

Pierwsi pacjenci operowani będą nowoczesnymi metodami już w kwietniu 2022 roku. Sam robot w szpitalu pojawi się w marcu. - Wcześniej nasz personel czeka seria szkoleń na robotach wirtualnych i pomocniczych przy asyście specjalistów, którzy sprzęt znają - tłumaczy dyr. Matej. - Operacje będą wykonywane w zakresie chirurgii, urologii, ginekologii, torakochirurgii i laryngologii - dodaje.

Robot da Vinci umożliwia precyzyjne wykonanie skomplikowanych zabiegów w sposób małoinwazyjny. Operacje są krótsze, bardziej precyzyjne i minimalizują ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia pacjentów powikłań.

Sprzęt stosuje się w kilkuset różnych typach operacji. Działa jak przedłużenie ręki chirurga. - Oprócz mobilnych narzędzi chirurgicznych, ramiona robota wyposażone są w kamerkę, dzięki której lekarz widzi pole operacyjne w 3D w dziesięciokrotnym powiększeniu – opisuje dr Andrzej Szczepanowski, dyrektor ds. lecznictwa szpitala Jana Bożego w Lublinie.

Na świecie system da Vinci wykorzystywany jest już w kilkunastu dziedzinach medycyny. W Polsce głównie w ginekologii, urologii, kardiochirurgii, onkologii i laryngologii. System z powodzeniem działa już w 16 ośrodkach, m.in. w Krakowie, w Białymstoku, w Warszawie, w Szczecinie, w Toruniu, w Poznaniu, w Otwocku czy we Wrocławiu.

Urządzenie w szpitalu przy al. Kraśnickiej jest pierwszym na Lubelszczyźnie. Koszt inwestycji [zakup sprzętu, jego dostawa, adaptacja systemu, szkolenia personelu i stworzenie ośrodka szkoleniowego, dop. red.] to 15 milionów złotych. Środki pochodzą w pełni z budżetu samorządu województwa.

Nie tylko robot, ale i edukacyjny ośrodek robotyczny

W szpitalu przy al. Kraśnickiej powstanie także Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. W pierwszym półroczu 2022 roku planowane są szkolenia i certyfikacja trzech pierwszych zespołów, co pozwolić ma na wykonanie nawet 50 zabiegów. - Do końca roku to będzie kolejnych 50 zabiegów - tłumaczą lekarze.

- Szkolenia obejmą chirurgów, asystentów, instrumentariuszy, pielęgniarki i anestezjologów. Będą prowadzone dla innych szpitali z województwa i kraju - mówi Matej.

Na razie nie wiadomo kto zostanie szefem Ośrodka Robotycznego. - Czekamy na wyniki konkursu. Prowadzimy jednak zaawansowane rozmowy z dwoma liderami. Prawdopodobnie jeden z nich zostanie szefem - mówi nam dyrektor Matej. Na wyniki trzeba poczekać do końca przetargu na sprzęt.

Inne szpitale chcą mieć własny robot

Od 16 do 17 grudnia podczas organizowanej przez KUL i 1 Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie "Jesiennej Szkoły Robotyki" odbędą się z kolei pierwsze w regionie operacje z wykorzystaniem systemu da Vinci. Robot na razie został wypożyczony od firmy dystrybutora.

W czwartek zespół lubelskich lekarzy usunie guza jelita grubego. W piątek przeprowadzony będzie zabieg prostaty. - Kierownictwo Szpitala wraz z zespołem lekarzy podjęło starania o stworzenie w Centrum Chirurgii Robotycznej. Zamysłem funkcjonowania Centrum jest pozyskanie systemu da Vinci – informuje płk Bogusław Piątek, rzecznik szpitala wojskowego w Lublinie. Kolejnym etapem ma być zakup sprzętu.

Kupnem własnego robota zainteresowany jest też Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie. Pod koniec listopada tamtejsi lekarze przeszli szkolenia z obsługi urządzenia.

Za pomocą systemu da Vinci na całym świecie wykonano już 8 i pół mln operacji.

Źródło: Pierwszy robot da Vinci będzie operował na Lubelszczyźnie. Operacje już na początku 2022 roku