Umowę na zakup sprzętu podpisali właśnie Cezary Kozanecki, prezes firmy Synektik, wyłącznego dystrybutora da Vinci w Polsce i Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.
Robot wzmocni też pracę Wojewódzkiego Szpitala Jana Bożego w Lublinie. Obie placówki przechodzą właśnie restrukturyzację. Wkrótce będą połączone.
- Nowy szpital, nowa jakość. Robot obsłuży wszystkich pacjentów z województwa. Mamy nadzieję, że przyczyni się to też do poprawy kondycji ekonomicznej szpitali. Długi nadal rosną - mówił nam marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski podczas ogłaszania przetargu.
Pierwsi pacjenci operowani będą nowoczesnymi metodami już w kwietniu tego roku. Sam robot w szpitalu pojawi się prawdopodobnie marcu. Operacje będą wykonywane w zakresie chirurgii, urologii, ginekologii, torakochirurgii i laryngologii. Personel przeszedł już szkolenia na robotach wirtualnych.
W szpitalu powstanie też Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. To tutaj odbywać się będą szkolenia i certyfikacja zespołów chirurgicznych z placówek regionalnych i krajowych.
- Wprowadzenie technologii w postaci robota na blok operacyjny stwarza możliwości rewolucyjnej zmiany w sposobie kształcenia lekarzy. Zyskają także pacjenci, ponieważ zastosowanie robota oznacza wykonywanie zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją. Pozwoli na skuteczniejsze zabiegi niż tradycyjne metody, zmniejszy się ilość powikłań, ograniczone zostaną dolegliwości bólowe - wyjaśnia dyr. Piotr Matej.
Urządzenie jest pierwszym tego typu na Lubelszczyźnie. Koszt inwestycji to prawie 15 milionów złotych, a środki pochodzą w pełni z budżetu samorządu województwa. Operacje będą refundowane.
System z powodzeniem działa już w 16 ośrodkach, m.in. w Krakowie, w Białymstoku, w Warszawie czy w Szczecinie. W większości wciąż na zasadach komercyjnych.
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule poniżej:
Źródło: Robot da Vinci kupiony. Wkrótce trafi do pierwszego szpitala na Lubelszczyźnie