- Cebularz jest tradycyjną potrawą, powstał na terenie Lublina - mówi Anna Dębicka-Drapała, współtwórca Regionalnego Muzeum Cebularza w Lublinie. - Pochodzi on z kuchni żydowskiej. W środku jest typowy dla cebularza farsz zrobiony z cebuli, z oleju, z soli oraz z maku niebieskiego. Legenda co prawda opowiada, że z okolic Lublina pochodzi, ponieważ Esterka ponoć pochodziła z wioski położonej niedaleko Kazimierza Dolnego.
Jak głosi legenda pewnego razu pochodzącą z żydowskiego rodu Esterkę odwiedził pewien mężczyzna z całą swoją świtą. Wracali oni z polowania. Dziewczyna nie wiedziała kim są, ale postanowiła ich przyjąć i ugościć. W ten sposób wymyśliła cebularz, ponieważ zrobiła go ze składników, które są łatwo dostępne. Pomiędzy nią, a mężczyzną zrodziło się uczucie. Później okazało się, że był to król Kazimierz Wielki.
- Jednak generalnie cebularz pochodzi z Lubina, z kuchni żydowskiej i stąd zaczął się rozprzestrzeniać na inne miejsca - dodaje Anna Dębicka-Drapała. - Na Lubelszczyźnie jest on produktem tradycyjnym oraz produktem Chronionym Oznaczeniem Geograficznym.
Przyjeżdżając do Lublina koniecznie trzeba spróbować jak smakuje cebularz. Mało tego, odwiedzając Regionalne Muzeum Cebularza, można go nawet samemu wykonać.
Źródło: Skąd w Lublinie wziął się cebularz?