Strażacy apelują: Nie wypalajcie traw! Można za to słono zapłacić, a nawet pójść do więzienia

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/terski

Strażacy apelują: Nie wypalajcie traw! Można za to słono zapłacić, a nawet pójść do więzienia

2022-03-18 17:30

Lubelscy strażacy mają coraz więcej wezwań związanych z pożarami traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Tylko w marcu takich interwencji na terenie naszego województwa było ponad 400. Straż pożarna apeluje, aby nie wypalać traw. Jest to niebezpieczne dla ludzi, ale także dla całego ekosystemu.

- Co roku, na wiosnę jest bardzo dużo tych zdarzeń - mówi Tomasz Stachyra, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. - Od pierwszego marca wyjeżdżaliśmy do takich zdarzeń ponad 400 razy, odnotowaliśmy dwie osoby poszkodowane, które uległy poparzeniom. Jest to sporo pracy strażaków, a może być tak, że będziemy bardziej potrzebni w innym miejscu. Apelujemy o to, żeby kierować się rozsądkiem. Bardzo często wystarczy lekki powiew wiatru i sytuacja może się bardzo dynamicznie zmienić, ogień może się przenieść na budynki mieszkalne, czy las. Poza tym, wypalanie nieużytków sieje spustoszenie jeśli chodzi o florę i faunę. Taka gleba jest bezużyteczna.

Za wypalanie traw może grozić nam kara nagany, aresztu lub grzywny, która może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Natomiast jeżeli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, w którym komuś coś się stanie lub zniszczeniu ulegnie mienie wielkich rozmiarów, wtedy sprawca może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Źródło: Strażacy apelują: Nie wypalajcie traw! Można za to słono zapłacić, a nawet pójść do więzienia