Współpracę z ramienia uczelni już w 2018 roku rozpoczęła prof. Anna Dłużewska z Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej. - Teraz chcemy zainteresować szerszą grupę naszych naukowców, przede wszystkim z kierunku tourism management - wyjaśnia. - To studia anglojęzyczne. Wielu naszych słuchaczy to studenci z krajów afrykańskich - dodaje.
Badaczka poznała naukowców z RPA w Grenlandii podczas projektu naukowego. - To był grudzień. Żartowaliśmy, że nie przeżyjemy przy takich mrozach - śmieje się.
To więc współpraca głównie naukowa. - Połączyły nas zainteresowania. Założyliśmy grupę badawczą - tłumaczy profesorka. W tej chwili tworzą ją uczeni z Polski, RPA i Wietnamu. Badacze koncentrują się przede wszystkim na turystyce i hotelarstwie. Napisali do tej pory osiem artykułów.
- Jesteśmy jednak otwarci na nowe kierunki. Szukamy też nowych metod i narzędzi. Nauka to proces. Pobyt tutaj z pewnością nam ułatwi pracę - mówi nam dr Andrea Giampiccoli z Durban University of Technology.
Szansa dla studentów
Po izolacji pandemicznej, naukowcom w końcu udało spotkać się w Lublinie. Rozmowy dotyczyły m.in. uruchomienia programu wymian studenckich dla polskich i afrykańskich studentów. - Mówimy o wymianach, ale i np. o stażach. Polska to niezwykłe możliwości dla naszych studentów. Jesteśmy także gotowi przyjąć studentów z Lublina do siebie - mówi dr Erasmus Mzobanzi Mnguni z Durban University of Technology. Mowa także o wymianach nauczycieli akademickich. - Na przykładach profesorów wizytujących - dodaje.
- Są chęci po obu stronach. Zaplanowaliśmy rozmowę z ambasadorką RPA w Warszawie na temat formalności administracyjnych - tłumaczy prof. Dłużewska. - Wszystko jest na dobrej drodze - podkreśla.
Naukowcy południowoafrykańscy przeprowadzili w UMCS wykłady dotyczące m.in. turystyki gastronomicznej, kulturowej czy lokalnej. Wkrótce odbędą się także warsztaty terenowe w Krakowie i w Zakopanem. - Takich wizyt teraz z pewnością będzie więcej - deklaruje Dłużewska.
Źródło: Studia w Afryce? UMCS zacieśnia współpracę z RPA. W planach projekty naukowe i wymiany