Sukces Politechniki Lubelskiej

i

Autor: Politechnika Lubelska/Facebook, zdj. ilustracyjne

Uczelnie

Sukces Politechniki Lubelskiej. Uczelnia znalazła się na liście prestiżowego rankingu

2023-08-22 11:14

Politechnika Lubelska została sklasyfikowana wśród najlepszych uczelni na świecie w 20. edycji prestiżowego QS World University Rankings 2024. Na liście uplasowała się w przedziale 1201-1400.

Politechnika Lubelska jest jedyną uczelnią z regionu, która została uwzględniona w tegorocznym rankingu. – Stąd uznajemy to za sukces – komentuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.

W zestawieniu znajdziemy jeszcze 22 polskie uczelnie. W sumie do rankingu zgłosiły się 2963 instytucje naukowo-badawcze z całego świata, a sklasyfikowano 1500 uczelni ze 104 krajów.

QS World University Rankings to jeden z najbardziej prestiżowych zestawień uczelni na świecie. Wyniki opierają się na analizie 17,5 mln artykułów naukowych i opiniach ponad 240 tys. wykładowców uniwersyteckich i pracodawców – wyjaśnia Czajkowska-Deneka.

Lublin. Budowa dworca metropolitarnego

W tym roku kryteria oceny nieco się zmieniły. Uczelnie analizowane były na podstawie prowadzonych badań i odkryć czy umiędzynarodowienia.

QS World University Rankings przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą.

Pierwsze miejsca na liście zajęły kolejno: Massachusetts Institute of Technology (MIT), University of Cambridge, University of Oxford, Harvard University i Stanford University.

Z Polski najwyżej sklasyfikowano Uniwersytet Warszawski (262), Uniwersytet Jagielloński (304) i Politechnikę Warszawską (571).

W sumie w top 1000 znalazło się 12 krajowych ośrodków. Politechnika Lubelska jest najlepiej ocenionym instytutem naukowym z Polski Wschodniej i jedyną uczelnią z województwa lubelskiego. Oprócz niej w rankingu znalazły się Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Uniwersytet w Białymstoku.

Źródło: Sukces Politechniki Lubelskiej. Uczelnia znalazła się na liście prestiżowego rankingu