- Pacjenci onkologiczni z Ukrainy, którzy musieli przerwać terapię w swoim państwie, ze względu na agresję Rosji, mogą kontynuować leczenie w Polsce - informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ.
COZL w województwie lubelskim - podobnie jak inne szpitale onkologiczne - współpracuje z Polskim Towarzystwem Onkologicznym w tej sprawie.
Jak się skontaktować? Pacjenci z Ukrainy lub osoby im pomagające mogą zadzwonić pod bezpłatny numer 800 190 590. - Wystarczy, że pacjent przekaże na infolinii swoje dane kontaktowe. Następnie zostaną przekazane do ośrodka podejmującego się dalszego leczenia - wyjaśnia Bartoszek.
Lekarze z najbliższego szpitala zadzwonią do chorego w ciągu dwóch dni. Infolinia działa całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne. Zapewnia obsługę w językach polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Informacje można uzyskać także przez pocztę elektroniczną, czat lub wideorozmowę z tłumaczem języka migowego. Najbliższy ośrodek zadzwoni do chorego w ciągu dwóch dni.
Więcej szczegółów na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Serwis działa też w języku ukraińskim. Dzwonić można również bezpośrednio do COZL. Szpital powołał koordynatorów ds. leczenia uchodźców. Numery kontaktowe to: + 48 81-454-1900, +48 502-618-157.
Przypomnijmy, że dzięki przygotowywanej specustawie, wszyscy przekraczający granicę od 24 lutego uchodźcy z Ukrainy mają dostęp do darmowego leczenia w Polsce.
Źródło: Szybka ścieżka onkologiczna dla pacjentów z Ukrainy. COZL powołuje koordynatorów ds. leczenia uchodźców