Wariant omikron już na Lubelszczyźnie. Kim jest zakażony pacjent?

2021-12-31 16:12 Bartłomiej Ważny
Omikron - nowa odmiana koronawirusa już w woj. lubelskim
Autor: Alexandra_Koch / Pixabay.com Omikron - nowa odmiana koronawirusa już w woj. lubelskim

Jak informują służby Wojewody Lubelskiego, w ostatni dzień 2021 roku na Lubelszczyźnie potwierdzono pierwszy przypadek wystąpienia nowego wariantu koronawirusa, nazywanego omikron. Wiemy, kim jest pacjent, u którego wykryto tę mutację wirusa.

To student spoza Polski, który uczy się w Lublinie.

Informuję, że na terenie województwa lubelskiego, konkretnie w mieście Lublin, został potwierdzony pierwszy przypadek wariantu omikron wirusa SARS-CoV-2. Osoba zakażona mieszka i studiuje w Lublinie, pochodzi spoza naszego kraju – potwierdza Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy Wojewody Lubelskiego.

Stan pacjenta jest dobry, jest izolowany w miejscu zamieszkania, nie ma ciężkich objawów zakażenia. Prowadzone jest intensywne dochodzenie epidemiczne i pobierane są wymazy od wszystkich osób, które miały kontakt z osobą zakażoną.

To jednak nie jedyna, zła informacja w ostatnim dniu 2021 roku. Po wielu dniach stosunkowo unormowanej sytuacji z zakażeniami w woj. lubelskim, w piątek (31.12.21) znowu zanotowano wzrost zakażeń.

Nie jest to jeszcze duży wzrost, bo o 27 osób czyli o około 5 proc. w stosunku do wskazań poprzedniego tygodnia. Dodatkowa negatywna informacja jest jednak taka, że ten wzrost jest też w kilku innych wojewodztwach, najwyższy, blisko 30-procentowy, w podkarpackim. Niewykluczone, że jest to związane z nową mutacją, bo zarówno w Rzeszowie, jak i Lublinie, wczoraj potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia omikronem. Prowadzone są liczne badania osób, które były w kontakcie z zakażonym, po to, żeby jak najszybciej zostały objęte kwarantanną bądź izolacją, jeżeli się okaże, że też są zakażone – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

QUIZ: Sylwester w PRL-u. Pamiętasz te zabawy?

Pytanie 1 z 10
Ozdobna lamówka z frędzelkami, pasmanteryjny symbol Peerelu, służąca do ozdabiania sylwestrowych kreacji nazywała się:
Źródło: Wariant omikron już na Lubelszczyźnie. Kim jest zakażony pacjent?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany