Kolejka TIR-ów czeka na wjazd na granicy białoruskiej.

i

Autor: TOMASZ MATUSZKIEWICZ/SUPER EXPRESS Kolejka TIR-ów czeka na wjazd na granicy białoruskiej.

Żeby przekroczyć granicę muszą czekać… cały dzień! Olbrzymie kolejki ciężarówek

2021-12-11 9:32

To sytuacja, która powtarza się co roku na granicy Polski z Ukrainą i Białorusią. Zwiększony ruch towarowy między tymi krajami sprawia, że przed przejściami granicznymi na Lubelszczyźnie tworzą się ogromne korki TIR-ów. Ich kierowcy muszą czekać nawet dobę na możliwość przejścia kontroli granicznej.

Nawet całą dobę czekania mają przed sobą kierowcy ciężarówek, którzy chcą wyjechać z Polski na Białoruś przez przejście graniczne w Koroszczynie - kolejka TIR-ów liczy tam teraz 850 pojazdów. W przeciwnym kierunku - czyli na wjeździe do Polski - czeka również 850 pojazdów, czas oczekiwania na kontrolę to 23 godziny.

Tylko nieco lepiej jest na przejściach granicznych z Ukrainą. W Dorohusku na wyjazd z Polski trzeba czekać 15 godzin, a na wjazd z Ukrainy do Polski - 10 godzin. W Hrebennem podobnie - aż 16 godzin mają przed sobą kierowcy ciężarówek chcący wyjechać na Ukrainę, w kierunku przywozowym do Polski - ruch odbywa się płynnie.

Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Lublinie, kolejki przed przejściami granicznymi wynikają z typowo weekendowego spiętrzenia ruchu towarowego. Co więcej, w związku z zamknięciem przejścia w Kuźnicy (woj. podlaskie), nastąpiło przesunięcie ruchu towarowego na dwa pozostałe przejścia na granicy z Białorusią, tj. Bobrowniki (woj. podlaskie) i Koroszczyn (woj. lubelskie). Jest jeszcze jeden powód ogromnych kolejek ciężarówek, to w związku z zaplanowanymi w dniach 8-10 grudnia w Oddziale Celnym Drogowym w Dorohusku pracami teleinformatycznymi - występowały krótkotrwałe przerwy w dostępie do sieci teleinformatycznej (w tym do systemów), skutkujące czasowymi utrudnieniami w odprawach. 

Co wiesz o potrawach świątecznych?

Pytanie 1 z 12
Z czego powinien być tradycyjny kompot wigilijny?
Źródło: Żeby przekroczyć granicę muszą czekać… cały dzień! Olbrzymie kolejki ciężarówek