Warmińsko-mazurskie. Nowe obostrzenia od 27.02. Prezydent Olsztyna zwołał sztab kryzysowy

i

Autor: pexels/ UM Olsztyn Warmińsko-mazurskie. Nowe obostrzenia od 27.02. Prezydent Olsztyna zwołał sztab kryzysowy

Warmińsko-mazurskie. Nowe obostrzenia od 27.02. Prezydent Olsztyna zwołał sztab kryzysowy

2021-02-26 7:37

Sytuacja epidemiczna w województwie warmińsko-mazurskim jest szczególnie trudna. Dlatego po konferencji Ministra Zdrowia, Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zwołał posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Poinformowano po nim, że w Olsztynie gotowe są miejsca do kwarantanny zbiorowej, a Wydział Zarządzania Kryzysowego ma zapas maseczek, płynów i środków do dezynfekcji. Ponadto autobusy i tramwaje są codziennie odkażane.

Od soboty (27 lutego) w województwie warmińsko-mazurskim zamknięte zostają hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe. Z kolei uczniowie z klas 1 – 3 znów przechodzą na zdalne nauczanie. Prezydent Olsztyna postanowił zwołać również sztab kryzysowy, by wprowadzić dodatkowe środki ochrony w samym Olsztynie.

Zdalne nauczanie w Olsztynie

Jak przyznała Teresa Parys, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie, połowa testowanych ze stolicy Warmii i Mazur ma wynik pozytywny. Na 24 próbki w 17 jest brytyjska odmiana wirusa Sars- CoV-2 - wariant o dużo bardziej zaraźliwy, również dla dzieci. Zapewne dlatego rząd podjął decyzje, by na Warmii i Mazurach wróciło zdalne nauczanie również wśród najmłodszych klas.

- Jesteśmy przygotowani do zdalnego nauczania, mamy je już przećwiczone, więc wszyscy wiedzą co mają robić i jak działać – mówiła Anida Samoraj, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Olsztynie – ponadto przez ten czas, gdy warunkowo uczniowie klas 1-3 wrócili do szkół, regularnie wydawaliśmy decyzję o zamknięciach tych oddziałów, gdzie wystąpiły przypadki koronawirusa.

CZYTAJ TEŻ: Trudna sytuacja hotelarzy z Warmii i Mazur. IGHP apeluje do rządu o dodatkowe wsparcie finansowe

Obecnie w Olsztynie 2253 dzieci z miejskich szkół i przedszkoli ma  nauczanie zdalne. Hybrydowa forma wprowadzona jest w 10 przedszkolach, 12 szkołach i w 1 zespole szkolno – przedszkolnym. Niestety, jak podkreślają służby sanitarne i mundurowe – wciąż jest sporo osób, które nie chcą przestrzegać przepisów.

- Trochę się przyzwyczailiśmy do funkcjonowania z pandemią i nie jesteśmy już tak zdyscyplinowani – podkreślał Robert Zalewski, zastępca komendanta miejskiego policji. –  proszę jednak pamiętać, że brytyjska odmiana wirusa powoduje nagły wzrost zachorowań i jeśli nie będziemy przestrzegać zasady DDM – dezynfekcja, dystans, maseczka, wówczas skala – sytuacja będzie się pogarszać. A już teraz mamy w izolacji około 2500 osób.

Raport z Anteny 25.02

Komunikacja miejska w Olsztynie

Nieprzestrzeganie zaleceń sanitarnych możemy też zauważyć w komunikacji miejskiej. Niestety zdarzają się osoby, które jeżdżą bez maski. Aby mimo takich zachowań nie doszło do zwiększenia zakażeń, miejski przewoźnik wdraża szereg procedur. Autobusy i tramwaje mają być codziennie dezynfekowane środkiem bakterio i wirusobójczym i co kilka dni dodatkowo ozonowane.

Miejsca do kwarantanny zbiorowej

W tych najważniejszych obszarach, związanych z funkcjonowaniem miejskich spółek, które dostarczają nam wodę i ciepło – wszystko jest pod kontrolą. MPEC ma już doświadczenie w koszarowaniu pracowników odpowiedzialnych za ciepło i jeśli będzie taka konieczność jeszcze w trakcie trwania sezonu grzewczego, jest w stanie w ciągu 5 godzin znów wprowadzić taki system, który zagwarantuje mieszkańcom nieprzerwane dostawy ciepła. Gotowe są także miejsca do kwarantanny zbiorowej, a Wydział Zarządzania Kryzysowego ma zapas maseczek, płynów i środków do dezynfekcji.

Źródło: UM Olsztyn

Sonda
Powrót do szkoły po Wielkanocy - powinien nastąpić?
Źródło: Warmińsko-mazurskie. Nowe obostrzenia od 27.02. Prezydent Olsztyna zwołał sztab kryzysowy