Biblioteka Raczyńskich z nowym dyrektorem

2022-08-02 10:13 marc
Biblioteka Raczyńskich ma nową szefową
Autor: Poznan.pl

Katarzyna Kamińska wygrała konkurs na dyrektora Biblioteki Raczyńskich. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania zaaprobował werdykt komisji konkursowej, która na posiedzeniu w lipcu przeprowadziła rozmowy z sześciorgiem kandydatów i w drodze głosowania udzieliła Katarzynie Kamińskiej rekomendacji na stanowisko dyrektorskie.

Za siedem lat Biblioteka Raczyńskich obchodzić będzie 200. rocznicę swojego istnienia. Decyzją prezydenta Poznania w trzecie stulecie poznańską książnicę wprowadzi nowa dyrektor, która pokieruje nią do 2029 roku. 

- Katarzyna Kamińska przez ostatnie dekadę kierowała z sukcesami Wydawnictwem Miejskim Posnania. Wie, na czym polega zarządzanie dużą miejską instytucją i rozumie potrzeby mieszkańców w zakresie dostępu do kultury - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Przed Biblioteką Raczyńskich stoi wiele wyzwań - promocja czytelnictwa, działania edukacyjne i muzealne, a także troska o dostępność. Jestem przekonany, że nowa dyrektorka sprosta wszystkim tym zadaniom - dodaje. 

Katarzyna Kamińska od 2012 r. pełniła funkcję dyrektorki Wydawnictwa Miejskiego Posnania, które pod jej kierunkiem rozwijało nie tylko działalność wydawniczą. Uzupełniły ją liczne działania związane z funkcją informacyjną (dotyczącą zwłaszcza promowania poznańskiej kultury), działalnością repozytorium cyfrowego CYRYL i Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej oraz wieloma innymi inicjatywami (Poznańskie Targi Książki, plebiscyt Fest Księgarnia, konkurs 30/30) służącymi poszerzaniu kręgu aktywnych uczestników kultury. 

W nowej roli Katarzyna Kamińska zaproponowała między innymi stworzenie Strategii Rozwoju Biblioteki Raczyńskich, uwzględniającej wyzwania związane z popularyzacją i rozwojem czytelnictwa, animacji kultury i edukacji kulturowej przy jednoczesnej dbałości o funkcje biblioteczne, ze szczególnym uwzględnieniem zadań wynikających ze statusu biblioteki naukowej. Kluczowe będzie również prowadzenie dialogu z partnerami wewnętrznymi i zewnętrznymi, zwłaszcza w kwestii organizacji i rozwoju sieci filii bibliotecznych, liczącej obecnie ponad 30 placówek - w tej kwestii dyr. Kamińska zaproponowała szereg konkretnych rozwiązań związanych z infrastrukturą kluczowych filii i muzeów, wchodzących w skład majątku instytucji.

Kadencja dotychczasowej dyrektor Anny Gruszeckiej upływa z końcem sierpnia. Moment objęcia przez dyr. Kamińską tego stanowiska będzie przedmiotem rozmów, uwzględniających sytuację Wydawnictwa Miejskiego Posnania. 

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected] Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ - czy te przepisy są prawdziwe?

Pytanie 1 z 10
Na chodniku nie mogą parkować auta osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony