Bohdan Smoleń

i

Autor: Sebastian Wolny/Super Express

Centrum dobroczynności w parku z pomnikiem Smolenia!

2021-12-06 15:11

Koncerty chórów, łamanie się opłatkiem oraz wydawanie wigilijnych potraw dla potrzebujących zaplanowano podczas organizowanej po raz pierwszy w Poznaniu "Wigilii ze Smoleniem”. Wydarzenie odbędzie się na skwerze, na którym od czerwca stoi pomnik Bohdana Smolenia.

Artysta kabaretowy, aktor i filantrop urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku, zmarł 15 grudnia 2016 roku w Poznaniu. Przez lata był związany ze stolicą Wielkopolski.

Odsłonięty w czerwcu w centrum miasta pomnik przedstawia Bohdana Smolenia siedzącego na krześle przy stoliku. Drugie z krzeseł jest wolne, przechodnie mogą na nim usiąść.

"Wigilia ze Smoleniem" odbędzie się 18 grudnia. Do jej zorganizowania Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu zaprosiło Caritas Poznań oraz poznańskie restauracje.

Jak powiedział PAP pomysłodawca przedsięwzięcia, wieloletni współpracownik i przyjaciel Bohdana Smolenia, Krzysztof Deszczyński, pomysł organizowania grudniowych, świątecznych spotkań, których elementem byłoby wspieranie osób potrzebujących, pojawił się na długo przed odsłonięciem pomnika artysty.

Deszczyński podkreślił, że inicjatywa ma mieć swoje kolejne odsłony w następnych latach. Zaznaczył, że Bohdan Smoleń powszechnie kojarzył się nie tylko ze śmiechem i radością, ale i z działalnością filantropijną. W 2007 roku artysta powołał Fundację Stworzenia Pana Smolenia, niosącą pomoc osobom niepełnosprawnym poprzez prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych.

Liczymy na to, że będziemy mogli się spotykać co roku, by cieszyć się z nadchodzących świąt, ale i aby dzielić się z tymi, którzy mają mniej. Nasze zaproszenie przyjęły najlepsze poznańskie chóry – ich śpiew sprawi, że to spotkanie nie będzie tylko rozdawnictwem

powiedział Deszczyński.

Przy pomniku staną stoły i ławki. Poznańscy restauratorzy zadbają o polskie i włoskie świąteczne przysmaki. Całość poprzedzi msza w kościele pw. Bożego Ciała w intencji Bohdana Smolenia.

Spotkanie przy pomniku na skwerze przy ul. Rybaki i Strzałowa, rozpocznie się w południe od tradycyjnego dzielenia się opłatkiem. Jadłodajnie Caritas ss. Elżbietanek i Urszulanek będą wydawać wigilijne potrawy dla potrzebujących. Bohdanowi Smoleniowi założymy czapkę i szalik zrobione specjalnie na tę okazję przez Agnieszkę Litwin z Kabaretu Jurki

Wydarzenie uświetni koncert kolęd, pastorałek i świątecznych standardów w wykonaniu poznańskich chórów. Wystąpią m.in. Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki oraz Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie. Zaproszenie przyjęły też inne chóry i liczne zespoły muzyczne.

Organizatorzy przewidują obecność na spotkaniu nawet pół tysiąca osób.

Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył występując, wraz z Zenonem Laskowikiem, w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta. (PAP)

Halina Frąckowiak: Przed laty kochali się w niej wszyscy żołnierze… O kim pomyśli przy wigilijnym stole?
Źródło: Centrum dobroczynności w parku z pomnikiem Smolenia!