Centrum Szyfrów Enigma.

i

Autor: Poznan.pl Ruszył internetowy plebiscyt na najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną z Unii Europejskiej. Jednym z nominowanych jest nowo otwarte Centrum Szyfrów Enigma.

Centrum Szyfrów Enigma walczy o prestiżową nagrodę!

2021-12-07 10:22

Ruszył internetowy plebiscyt na najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną z Unii Europejskiej. Jednym z nominowanych jest nowo otwarte Centrum Szyfrów Enigma.

Celem konkursu jest promocja lokalnych inwestycji realizowanych ze wsparciem środków unijnych. Głosy można oddawać do końca grudnia. Przycisk do głosowania na Centrum Szyfrów Enigma znajduje się pod artykułem na stronie: europa news.pap.pl. Zwycięzców poznamy na początku przyszłego roku.

Centrum Szyfrów Enigma zlokalizowane jest przy ul. Św. Marcin 78, w gmachu Collegium Martineum, gdzie w czasach PRL mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przed wojną znajdował się w tym miejscu budynek biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej.

Centrum Szyfrów Enigma otwarto pod koniec września. Tylko w pierwszym miesiącu działalności jego próg przekroczyło 4 tys. zwiedzających, którzy podjęli intelektualne wyzwanie, przygotowane dla nich na nowoczesnej, obfitującej w multimedia ekspozycji.

CSE łączy historię ze współczesnością. Opowiada o wciąż mało znanym sukcesie polskich matematyków i ich wkładzie w triumf aliantów. Upowszechnia go i osadza w historii szyfrów oraz zmian technologicznych - rozwoju świata komputerów i informatyki. Zwiedzający dowiedzą się o najpowszechniej stosowanych szyfrach i spróbują własnych sił w sztuce utajniania informacji, np. za pomocą szyfru Cezara. 

W ramach ekspozycji goście mogą poznać historię zasług i odkryć polskich kryptologów oraz maszyny służące do walki z szyfrem Enigmy, takie jak cyklometr, bomba Rejewskiego czy płachty Zygalskiego. Poruszany jest także wątek dalszych prac nad łamaniem hitlerowskich szyfrów, jakie prowadzili Francuzi, Brytyjczycy i Amerykanie. Ostatnia część ekspozycji prezentuje rewolucję informatyczną, która dokonała się po II wojnie światowej za sprawą wytężonej pracy kryptologów i trwa do dziś.

Ważnym eksponatem Centrum Szyfrów Enigma jest wypożyczona z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oryginalna niemiecka  maszyna szyfrująca, opatrzoną sygnaturą K574. Tego typu modele używane były m.in. w handlu oraz przez szwajcarskie wojsko i dyplomację. 

Nowa atrakcja na kulturalnej mapie Poznania jest dostępna i przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi oraz osób starszych - ekspozycja jest dostosowana do potrzeb każdej z tych grup. 

Koszt zaprojektowania i realizacji Centrum Szyfrów Enigma to ponad 30 mln zł, z czego ok. 16 mln pochodzi z budżetu Miasta, ponad 4 mln przeznaczył na inwestycję Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a niewiele ponad 10 mln pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Operatorem CSE jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa - miejska instytucja kultury. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Dzieciństwo w PRL – Mikołajki
Pytanie 1 z 10
Szkolne mikołajki odbywały się przeważnie:
Źródło: Centrum Szyfrów Enigma walczy o prestiżową nagrodę!