Poznań

i

Autor: Materiały prasowe Poznań, widok z lotu ptaka na Stare Miasto

Co warto zobaczyć w Poznaniu?

2023-05-24 8:14 Materiał sponsorowany

Poznań – malownicza stolica Wielkopolski – co roku przyciąga tłumy turystów, a swoim mieszkańcom oferuje dynamiczny i różnorodny rynek pracy. Dzięki licznym zabytkom i prężnie rozwijającej się gospodarce, w mieście dobrze żyje się zarówno poznanianom, jak i gościom. Planujesz wycieczkę do Poznania? A może chciałabyś się do niego przeprowadzić? Przeczytaj zatem nasz artykuł i dowiedz się, co warto zobaczyć w Poznaniu.

Stary Rynek i legendarne koziołki

Atrakcyjny rynek pracy i liczne oferty zamieszczane na przykład w serwisie GoWork, to powód, dla którego wiele osób decyduje się na przeprowadzkę do Poznania. Jednak nie samą pracą żyje człowiek, dlatego od czasu do czasu warto wybrać się na wycieczkę po tym jakże urokliwym mieście. Na początek proponujemy zwiedzić Stary Rynek. W jego centralnej części znajduje się bowiem piękny renesansowy ratusz, na którym został zainstalowany zegar z koziołkami. Codziennie w południe, gdy zegar wybija godzinę dwunastą, w wieżyczce nad zegarem otwierają się drzwiczki i naszym oczom ukazują się dwa koziołki, które trykają się rogami 12 razy.

Park Cytadela

Kolejnym wartym uwagi punktem na mapie Poznania jest Park Cytadela. Można w nim spędzić cały dzień, zwiedzając cmentarze wojenne, pomniki, rzeźby oraz wiele innych obiektów. Na terenie parku znajduje się również Muzeum Uzbrojenia, Rosarium, Amfiteatr i Fort Winiary. Nie brakuje także atrakcji dla najmłodszych w postaci chociażby licznych placów zabaw. Poza tym, Park Cytadela oferuje zwiedzającym kilka punktów gastronomicznych, wśród których na szczególną uwagę zasługuje restauracja z ogrodem wypełnionym egzotycznymi roślinami. Park Cytadela jest największym parkiem w Poznaniu, a rozległy teren sprzyja wszelkim aktywnościom sportowym. Swobodnie można tu bowiem biegać, jeździć na rowerze czy uprawiać nordic walking.

Podziemia katedry na Ostrowie Tumskim

Ostrów Tumski to wyspa katedralna, która była jednym z głównych ośrodków państwa Piastów. To właśnie tutaj odbył się chrzest Polski, a w 968 roku założono pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo i zbudowano katedrę, w której pochowani są władcy Polski z dynastii Piastów. Dziś w jej podziemiach można zobaczyć już tylko relikty budynku, ale za to udostępnione do zwiedzania są grobowce pierwszych władców – Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz baptysterium. Tuż obok znajduje się Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego „Brama Poznania”, które wykorzystując nowoczesne technologie i rozwiązania, w ciekawy sposób przybliża burzliwe dzieje tego miejsca.

Jeżyce i poznańska Malta

Jeżyce to dzielnica, w której znajduje się słynne Stare Zoo oraz Palmiarnia Poznańska – największa w Polsce i piąta w Europie. Miejsce wyróżnia się iście tropikalnym klimatem i zbiorem tysiąca egzotycznych roślin. Z kolei Malta to kompleks składający się z Term Maltańskich (ośrodka sportowo-rekreacyjnego), torów kajakarskich, torów do zjazdów na nartach i górek saneczkowych. W jego obrębie znajduje się również Jezioro Maltańskie (będące największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Poznaniu) oraz Nowe Zoo, którego zwiedzanie zajmuje około połowę dnia. Po Malcie można poruszać się pieszo lub skorzystać z zabytkowej kolejki wąskotorowej – „Maltanki”.

Centrum Szyfrów Enigma

Będąc czy mieszkając w Poznaniu, nie sposób nie odwiedzić Centrum Szyfrów Enigma, które jest marką Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, czyli miejskiej instytucji kultury. Możemy odkryć tu  mało znaną historię sukcesu polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, którzy w czasie II wojny światowej złamali szyfry niemieckiej maszyny Enigma. Ponieważ ich wkład w zwycięstwo aliantów nadal jest słabo znany, centrum obrało za cel upowszechnić dokonanie polskich kryptologów oraz osadzić je w historii szyfrów i zmian technologicznych na świecie. Dodatkowo, centrum prowadzi zajęcia edukacyjne i kulturalno-naukowe, animujące odwiedzających je turystów i mieszkańców.

Zamek Cesarski

Po przeciwnej stronie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza znajduje się Zamek Cesarski. Został zbudowany dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II, który to osobiście ustalił szczegółowy plan rezydencji. Zamek powstawał przez pięć lat. Po I wojnie światowej w działał tu m.in. Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, którego absolwenci złamali w latach 30-tych XX wieku kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Z kolei w czasie II wojny zamek przekształcono w siedzibę Adolfa Hitlera. Z tego powodu po wojnie miał zostać zburzony, jednak z braku środków usunięto jedynie nazistowskie symbole oraz rozebrano uszkodzoną kondygnację wieży zegarowej. Warto dodać, że Zamek Cesarski w Poznaniu to jeden z najmłodszych zamków w Europie.

Stary Browar

Ostatnim rekomendowanym przez nas miejscem jest Stary Browar na poznańskim deptaku, czyli centrum handlowe powstałe w XIX-wiecznym browarze. Oprócz sklepów, znajdują się tu ogródki, kluby i park, a nawet centrum sztuki i hotel. Największe wrażenie robi dziedziniec obiektu, z którego rozciąga się piękny widok na architekturę Starego Browaru.