Dziś Dzień bez Samochodu! Kierowcy mogą podróżować komunikacją miejską za darmo

Autobus MPK Poznań
Autor: fot. MPK Poznań/mat.pras.

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W środę, 22 września, w związku z Dniem bez Samochodu, każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. Również bez biletu pojadą pasażerowie lokalnych pociągów do granicy województwa. Bez opłat będzie można wypożyczyć także rower miejski.

W środę (22 września) zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód - jedna osoba).

Celem akcji jest promocja ekologii, bezpieczeństwa i zrównoważonej mobilności. Od 20 lat tysiące instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i miast bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, zachęcając do zmiany przyzwyczajeń mieszkańców.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Dzień bez Samochodu i darmowa godzina roweru miejskiego

Wspólnie z Poznaniem zrównoważony transport będzie promować samorząd Województwa Wielkopolskiego. Kampania w tym roku jest również ściśle powiązana z Europejskim Rokiem Kolei 2021. Poznań już od kilku lat aktywnie współpracuje z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz spółkami Koleje Wielkopolskie i REGIO w celu zachęcenia do przesiadki z samochodu nie tylko na tramwaj lub autobus, lecz także na pociąg. W 2012 r. oba samorządy wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej, który jest systematycznie udoskonalany. Współpracują także przy projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Z okazji Dnia bez Samochodu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO i przesiąść się na transport ZTM.

UWAGA! Osoby chcące podróżować pociągami KW i POLREGIO w dłuższych relacjach, tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg taryfy przewozowej danego przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

Źródło: Dziś Dzień bez Samochodu! Kierowcy mogą podróżować komunikacją miejską za darmo