Poznańskie Jeżyce wieczorową porą

i

Autor: fot. Iza Mazurek/ Cho na foty Poznańskie Jeżyce wieczorową porą

Jeżyce coraz bardziej przyjazne! Zachodzi tam gentryfikacja!

2021-11-26 16:27

Poznańskie Jeżyce przeszły w ostatnich latach niemałą zmianę! Widzą to zarówno poznaniacy, jak i eksperci, którzy wskazują, że to dzięki procesowi gentryfikacji. Polega on na zmianie charakteru dzielnicy na bardziej otwarty i przyjazny. Składają się na to remonty, nowe inwestycje czy knajpki otwierające się w tej części miasta.

Kiedyś potrafiły odstraszać, a dziś przyciągają osoby młode oraz seniorów! W ostatnich latach poznańskie Jeżyce przeszły zmianę i to na tyle sporą, że znalazły się one w specjalnym raporcie przygotowanym przez portal otodom.pl. Wszystko dzięki zjawisku gentryfikacji.

Jest to proces zmiany charakteru części miasta w bardziej skomercjalizowany, zdominowany przez osoby o wyższym statusie materialnym. To oznacza, że poza zmianami w przestrzeni danej dzielnicy, możemy w niej także zaobserwować zmiany na poziomie ekonomicznym. Gentryfikacja pociąga za sobą nie tylko pozytywne skutki takie jak zwiększenie prestiżu danych dzielnic czy też przywrócenie wartości symbolicznej konkretnego obszaru

mówi Jarosław Krawczyk z portalu otodom.pl. Nie tylko eksperci zauważyli zmiany na Jeżycach. Poznaniacy również chętnie zaglądają do tej części miasta. Chociaż pojawiają się też negatywne głosy.

- Widać to towarzyskie życie w tych knajpkach, to jest fajne!

- Jest dużo utrudnień, remontów i to jest barierą dla osób z niepełnosprawnościami.

- Ale estetyka się poprawiła i to przyciąga ludzi!

Negatywnym skutkiem gentryfikacji może być, na przykład dla osób wynajmujących lub kupujących mieszkania, ich cena. W ciągu roku wzrosła ona o blisko 600 złotych za metr kwadratowy.

Piosenki świąteczne 2021 - najlepsze propozycje, które umilą czas
Źródło: Jeżyce coraz bardziej przyjazne! Zachodzi tam gentryfikacja!