Już 11 potwierdzonych przypadków małpiej ospy w Poznaniu!

2022-08-09 12:30 Beniamin Piłat
małpia ospa
Autor: Getty Images

11 przypadków małpiej ospy odnotowano już w sumie na terenie Poznania. Jedna osoba czeka na wyniki badań w kierunku wykrycia zakażenia.

Już 11 potwierdzonych przypadków małpiej ospy w Poznaniu oraz powiecie poznańskim. Kolejna osoba z podejrzeniem choroby czeka w szpitalu na wynik badania potwierdzającego zakażenie. Do soboty osoby zakażone musiały odbywać specjalną izolację na oddziale zakaźnym w szpitalu. Teraz się to zmieniło i są one kierowane na izolację domową.

W 14. dobie może być ta izolacja zakończona jeżeli nie ma objawów. Jeśli są objawy to trwa 21 dni, ale może też 30 dni. O wszystkim decyduje lekarz

mówi nam Cyryla Staszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i dodaje jakie są najczęstsze objawy zakażenia.

Podwyższona temperatura, objawy mogą być też mylące, bo one są podobne do infekcji i grypopodobne, no i oczywiście wysypka skórna.

Blisko połowa zakażonych z regionu zakończyła już okres izolacji. Do zakażenia małpią ospą może dojść poprzez kontakt z płynami ustrojowymi osoby chorej - np. śliną, ale też przez częsty kontakt fizyczny.

Tyle Robert Lewandowski zarabia w Barcelonie. Nie jest najbogatszy!