Kierowcy i piesi muszą zachować szczególną ostrożność!

2021-09-23 16:17 Wojciech Łuczak
Zegar auto
Autor: fot. pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Zalegające liście na drogach, krótszy dzień oraz opady deszczu czy mgły. Jesień na drogach to czas kiedy kierowcy i piesi muszą zachować szczególną ostrożność.

Pomimo, że wskaźnik zabitych na 100 wypadków drogowych w Wielkopolsce w zeszłym roku był jednym z najniższych w kraju, to właśnie jesienią ginie najwięcej osób.

Musimy zdecydowanie dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Nie jest to pusty slogan, ale rzecz, od której może zależeć bezpieczeństwo nasze, naszych pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Mówi Maciej Święcichowski z Wielkopolskiej Policji. Bardzo ważne jest także zadbanie o stan techniczny naszego pojazdu. Gdy zaparują nam szyby należy je koniecznie wytrzeć. Jesienią szczególną uwagę na swoją widoczność muszą zwrócić także piesi.

Pamiętajmy o tym my, jako rodzice, żeby nasze dzieci miały takie elementy odblaskowe czy na plecaku, czy na tornistrze, żeby rzeczy, w które je ubieramy, były jaskrawych kolorów. Jak pokazują badania i różne eksperymenty drogowe, to ogromnie zwiększa widoczność takiego dziecka.

Elementy odblaskowe trzeba nosić poza terenem zabudowanym. Jednak nawet w centrum Poznania, warto mieć coś odblaskowego, by być lepiej widocznym na drodze.