Turystyka

Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach już otwarta! Przeprawa przez Wartę dostępna szybciej niż planowano [ZDJĘCIA]

2023-07-20 14:44

Na tę inwestycję mieszkańcy Czerwonaka, Suchego Lasu i Poznania czekali od lat. W gminie brakowało miejsca, w którym można przejść przez Wartę. Teraz nowa kładka pieszo-rowerowa ma zapewnić nie tylko bezpieczną przeprawę, ale stać się także atrakcją dla turystów.

Kładka w Owińskach już otwarta. Oddana do użytku przed planowanym terminiem

Kładka w Owińskach już otwarta. Postęp prac pozwolił na wcześniejsze udostępnienie przeprawy przez Wartę dla pieszych i rowerzystów. Jak powiedział nam wójt gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak, takiego obiektu brakowało od lat. - Najbliższy most jest w Poznaniu, to jest most Lecha, a kolejny jest dopiero w Biedrusku, była więc luka do zagospodarowania. Wiele lat temu pływał tutaj prom, który został zlikwidowany po II wojnie światowej, także ta przeprawa ma charakter historyczny - stwierdził Wojtkowiak.

Kładka nad Wartą. Nowa atrakcja turystyczna w Wielkopolsce

Kładka to nie tylko przeprawa przez Wartę, ale także wysoki na 25 metrów taras widokowy. Zadowolenia z inwestycji nie kryli sami mieszkańcy. - Ja jestem zauroczona tym mostem. Chodziliśmy tutaj od 40 lat, czekając na ten most - zaznaczyła jedna z mieszkanek. - Jestem zachwycony, robi wrażenie - dodał drugi. - To atrakcja dla turystów, zwłaszcza rowerzystów, którzy będą mieli bliżej do Owińsk przez Wartę - podsumował kolejny.

Kładka w Owińskach w liczbach

Budowa kładki rozpoczęła się w 2021 roku. Inwestycja kosztowała 27 milionów złotych i została sfinansowana z budżetów Poznania, Suchego Lasu, Czerwonaka oraz Starostwa Powiatowego.

W sumie kładka ma 130 m długości i 3,9 m szerokości. Licząc też wjazdy po obu brzegach, długość wynosi 200 m. Najdłuższe przęsło ma 83 m, a całość unosi się 10 metrów nad lustrem wody.Ta inwestycja zakończyła się przed planowanym terminem. Remont Starego Rynku w Poznaniu mocno się dłuży. Zobaczcie, jak serce stolicy Wielkopolski wygląda w połowie lipca 2023.

Źródło: Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach już otwarta! Przeprawa przez Wartę dostępna szybciej niż planowano [ZDJĘCIA]