Polska nie ma możliwości zawetowania pakietu, ale będzie przekonywać inne kraje UE, że nie udźwignie tych obciążeń.

i

Autor: Adobe Stock Polska nie ma możliwości zawetowania pakietu, ale będzie przekonywać inne kraje UE, że nie udźwignie tych obciążeń.

Kopciuszek jako seryjny zabójca ma pomóc w walce ze smogiem!

2022-02-14 22:13

"Kopciuszek musi zniknąć" – takie hasło towarzyszy tegorocznej edycji programu Kawka Bis. Znana postać przedstawiona jako seryjny zabójca ma zwrócić uwagę poznaniaków, zachęcić właścicieli starych pieców do udziału w programie Kawka Bis i wymiany starych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

Ma on poprawić jakość powietrza w Poznaniu dzięki wymianie starych pieców na nowsze, bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Przeznaczyliśmy już 15 milionów na jego realizację. Premiujemy w większej kwocie szczególnie te rozwiązania proekologiczne, czyli polegające na wymianie obecnego źródła ciepła na rozwiązania fotowoltaiczne bądź pompy ciepła.

Mówi Zastępca Prezydenta Poznania Bartosz Guss. Zeszły rok był rekordowy, wymieniono 1200 kopciuchów. W tym roku suma przeznaczona na program jest o połowę wyższa. Właściciele starych kopciuchów mogą otrzymać nawet do 20 tysięcy zł na ich wymianę na źródła bardziej ekologiczne.

Chciałabym powiedzieć, żeby pozbyć się tego poczucia, że paliwo stałe jest dalej rozwiązaniem najtańszym, dlatego że paliwo stałe również drożeje. Węgiel w zeszłym roku kosztował 800 zł za tonę średnio w Polsce, teraz jest już to 1400 zł.

Mówi Magdalena Żmuda z Urzędu Miasta. Czas na składanie wniosków jest do końca lipca. Właściciele starych pieców pozaklasowych powinni zainteresować się programem tym bardziej, że po 2023 roku za posiadanie takiego pieca będą grozić kary – nawet do 5 tysięcy złotych. W mieście cały czas jest około 20 tysięcy kopciuchów.

QUIZ. Pytania za gwarantowany 1000 zł w "Milionerach"! Sprawdź, czy byś sobie poradził!

Pytanie 1 z 10
Czym biblijny Adam "zapłacił" za towarzyszkę życia?
Źródło: Kopciuszek jako seryjny zabójca ma pomóc w walce ze smogiem!