Poznań zdj. uniwersalne

i

Autor: Unsplash

Majówka w Poznaniu! Co będzie się działo? [LISTA WYDARZEŃ]

2022-04-29 11:07

W długi majowy weekend na poznaniaków czeka wiele atrakcji. Pojawi się świetna okazja, by odwiedzić palmiarnię nocą. Trwa też II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca i w ramach tego wydarzenia będzie można m.in. zatańczyć ulicznego poloneza oraz obejrzeć niepowtarzalne spektakle. Podczas najbliższych dni wolnych warto także odwiedzić KontenerART. Nie zabraknie również majówkowych atrakcji dla rodzin z dziećmi - sporo będzie się działo w Bramie Poznania oraz w Rezerwacie Archeologicznym.

PIĄTEK, 29 KWIETNIA

Narodowe Tańczenie

W ramach II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca, pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania, odbędzie się akcja uliczna "Narodowe Tańczenie" polegająca na wspólnym odtańczeniu poloneza na środku ulicy Taczaka. Korowód poprowadzą artyści Polskiego Teatru Tańca oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". W wydarzeniu mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane osoby. Wcześniejsza znajomość kroków nie jest wymagana. 

Miejsce: ul. Stanisława Taczaka 

Godz. 19:00 

Udział bezpłatny 

Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku.

Noc w Palmiarni

Palmiarnia zaprasza na wyjątkową noc wśród roślin. Wydarzeniu będzie towarzyszyła instalacja audiowizualna oraz dźwięki natury, dzięki którym zwiedzający będą mogli chłonąć otaczającą przestrzeń wszystkimi zmysłami. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych - dla nich przygotowano ścieżkę edukacyjną. Warto zabrać ze sobą latarkę, aby móc w pełni korzystać z nocnych atrakcji.

Godz. 20:00-2:00 

Bilety: 16 zł - bilet normalny, 12 zł - bilet ulgowy (z Poznańską Kartą Dużej Rodziny bilet ulgowy - 10 zł, bilet normalny - 12 zł)

Larys Lubowicki "Corpus Hominis"

Już od czwartku czynna jest wystawa Larysa Lubowickiego. Punktem wyjścia cyklu "Corpus Hominis" jest pytanie o współczesne postrzeganie cielesności i estetyki z nią związanej. W realizacji projektu wykorzystane zostały techniki używane w diagnostyce medycznej: rejestracja elektronów, pola magnetycznego, promieniowania X, światła widzialnego czy dźwięku. Na fotografiach obok obrazów zdrowych tkanek przedstawione są też te pobrane podczas sekcji zwłok. 

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 (Galeria Fotografii PF)

Godz. 12:00-20:00 

Bilety: 5 zł 

Więcej informacji tutaj!

Fajna majówka na Nocnym Targu Towarzyskim 

NTT zaprasza na Fajną Majówkę dla Fajnych Ludzi. Będzie to długi, roztańczony weekend przepełniony zabawą, wieloma koncertami i spotkaniami z ludźmi. Nie zabraknie także pysznego jedzenia. Wszyscy, którzy chcą poczuć klimat zbliżającego lata, muszą udać się na Nocny Targ Towarzyski. 

Nocny Targ Towarzyski, ul. Kolejowa 23

Od 15:00 (piątek), od 12:00 (sobota, niedziela), wieczór (poniedziałek), od 12:00 (wtorek)

Bilety: wstęp wolny do godz. 22:00 (bilety po 22:00 w cenie 10 zł)

Więcej szczegółów na Facebooku.

Festiwal krótkich form eksperymentalnych "Baza"

Wydarzenie rozpocznie się wystawą Wojciecha Ulmana "Entropia Empatia". Następnie będzie można udać się do festiwalowej lokalizacji, czyli Świętego Spokoju. "Baza" to wspaniała atrakcja dla wszystkich miłośników krótkich form filmowych, głodnych niebanalnych i nieoczywistych obrazów. Oprócz oglądania filmów na uczestników czeka również wiele innych atrakcji. 

WBPiCAK, ul. Prusa 3 / Święty Spokój, ul. Św. Wojciech 21

Od 17:00 (piątek), od 11:00 (sobota) 

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie WBPiCAK

Chopin University Chamber Orchestra

W piątek będzie można wysłuchać koncertu orkiestry Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jej członkami są wybitni studenci, wybrani w trybie wieloetapowych przesłuchań. W programie wydarzenia znajdują się: Serenada na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza, Sinfonietta nr 3 na orkiestrę smyczkową Krzysztofa Pendereckiego oraz "Melodia" Myroslava Skoryka. 

Aula Nova, pl. Stuligrosza 1 

Godz. 18:00 

Wstęp wolny 

Szczegóły na stronie Akademii Muzycznej

Majówka w KontenerART 

 Majowy weekend to idealny czas, by spotkać się z przyjaciółmi i odpocząć po całym tygodniu spędzonym w pracy. Już w piątek będzie go można rozpocząć w Kontenerach i spędzić tam cały długi weekend. Będzie fantastyczna muzyka (wystąpi m.in. Kolektyw Żar, 30 ton, DJ Sofa, Przemissimo Campagnolo), pyszne jedzenie i orzeźwiające napoje. Ponadto we wtorek, 3 maja będzie można się poczuć gorący, latynoski klimat i wziąć udział w treningu salsy. Intensywny ruch na świeżym powietrzu pozwoli naładować baterie na kolejne dni. 

KontenerART nad Wartą

Od godz. 19:00 (piątek-sobota, poniedziałek-wtorek), od godz. 15:00 (niedziela)

Wstęp wolny 

Szczegóły wydarzenia na Facebooku.

SOBOTA, 30 KWIETNIA

Majówka w Bramie Poznania

Brama Poznania obchodzi swoje 8. urodziny i z tej okazji zaprasza wszystkich zainteresowanych na majówkę. Tegoroczne hasło wydarzenia to "Działamy wspólnie". W sobotę zostanie otwarta Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna, którą będzie można przemierzyć wraz z przewodnikiem, oraz Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. Przygotowane zostały również warsztaty z dzikiej kuchni, farbiarskie oraz garncarskie. Przez cały długi weekend będzie można też oglądać wystawę "Rękodzielni" oraz główną ekspozycję Bramy Poznania. 

Brama Poznania, ul. Gdańska 2 

Wystawy - 10:00-19:00, pozostałe wydarzenia (od 11:00 sobota, poniedziałek; od 12:00 niedziela; od 10:00 wtorek)

Wstęp wolny (obowiązują zapisy na warsztaty), główna ekspozycja Bramy Poznania - 15 zł (bilet ulgowy), 20 zł (bilet normalny)

Szczegółowy plan wydarzenia dostępny na stronie wydarzenia na Facebooku

Istota piękna - wystawa 

Od soboty będzie można oglądać najnowszą wystawę w CK Zamek. Zostaną na niej zaprezentowane zdjęcia owadów, by pokazać powiązania świata przyrody ze sztuką. Przedstawiane fotografie owadów, zarówno z Polski, jak i świata, pozwalają w pełni docenić niezwykłe twory natury. Barwy, formy i kształty obecne w przyrodzie stawały się źródłem inspiracji dla artystów i architektów. Z jednej strony podziwiać można efektowne fotografie, z drugiej - można także poszerzyć wiedzę o prezentowanych istotach. Wystawa potrwa do 3 lipca. 

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 (Hol Wielki) 

Godz. 10:00-21:00

Wstęp wolny 

Szczegóły na stronie CK Zamek

Opowieści o poznańskim rzemiośle 

Aby poznać odpowiedzi na pytania, kim są współcześni rzemieślnicy i rzemieślniczki, jakie prowadzą zakłady i jak odnajdują się w świecie opanowanym przez technologię, należy udać się na wystawę "Rękodzielni. Opowieści o poznańskim rzemiośle". Zostanie na niej zaprezentowana historia dziesięciu poznańskich pracowni rzemieślniczych. Wystawa pozwala uchwycić specyfikę współczesnego rzemiosła i zarysować jego losy na przestrzeni ostatnich lat.

Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2 

Godz. 10:00-19:00

Wstęp wolny 

Szczegóły wydarzenia na stronie galerii.

Przechadzka PTTK

Tym razem przewodniczki Małgorzata Wiśniewska i Iwona Wysocka w ramach przechadzki PTTK chcą, wraz z zainteresowanymi mieszkańcami i turystami, odszukać murale na Jeżycach. Zapowiada się wspaniała wyprawa.

Start: ul. Dąbrowskiego przed Kinem Rialto 

Godz. 11:00

Udział bezpłatny

Majówka w Rezerwacie Archeologicznym

W sobotę i we wtorek będzie można wziąć udział w rodzinnej grze terenowej po Ostrowie Tumskim. Planszę do gry można pobrać na stronie rezerwatu albo odebrać osobiście w rezerwacie. Dla pierwszych trzech uczestników, którzy ukończą zadanie, została przygotowana nagroda w postaci książki Agnieszki Krzemińskiej "Grody, garnki i uczeni". Ponadto 30 kwietnia zorganizowane zostanie bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Rezerwatu Archeologicznego Genius loci wraz z przewodnikiem, a 3 maja będzie okazja, by za darmo zwiedzić kościół NMP i ekspozycje palatium. 

Rezerwat Archeologiczny Genius loci, ul. Ks. I. Posadzego 3

Godz. 12:00 (ekspozycja Rezerwatu Archeologicznego Genius loci) - sobota; godz. 12:30 i 14:30 (zwiedzanie kościoła oraz ekspozycji palatium) - wtorek

Udział bezpłatny (po wcześniejszych zapisach)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie rezerwatu.

Zwiedzanie podziemi Fortu VI

W tę sobotę warto udać się na spacer z przewodnikiem po podziemiach Fortu VI. To najlepiej zachowany poznański fort. Zwiedzanie potrwa około dwie godziny, a w jego trakcie będzie można zobaczyć pomieszczenia koszarowe z licznymi ekspozycjami, wielki magazyn prochu, pancerne stanowisko obserwacyjne i około pół kilometra podziemnych korytarzy. 

Zbiórka na dziedzińcu Fortu VI (Lutycka 115 - koniec ul. Dojazd)

Godz. 12:00-14:00

Bilety: 15 zł - cegiełka na eksponaty (można ją zakupić na miejscu)

Szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia na Facebooku.

Poznańskie Belle Epoque

Fantastyczny przewodnik Łakomy Tour zaprasza na zwiedzanie najważniejszych zabytków Jeżyc. Będą one punktem wyjścia dla opowieści o barwnej historii Poznania z przełomu XIX i XX w. Świetna zabawa gwarantowana!

Miejsce zbiórki: Rynek Jeżycki, naprzeciw przystanku tramwajowego

Godz. 16:30

Udział bezpłatny 

Szczegóły na Facebooku

NIEDZIELA, 1 MAJA

Czar PRL-u 

W niedzielny poranek można wybrać się na przechadzkę organizowaną przez Koło Przewodników PTTK. Pierwszy majowy spacer poprowadzi Krzysztof Wawrzyniak. 

Miejsce zbiórki: pl. Adama Mickiewicza przy pomniku wieszcza

Godz. 11:00

Udział bezpłatny

Szczegóły na stronie Koła Przewodników PTTK.

Majówka w Schronie Pasjonatów Podziemi

W ramach majówki oprócz tradycyjnego zwiedzania schronu organizatorzy zapraszają na zajęcia kreatywne. Uczestnicy będą mogli obejrzeć nowy eksponat oraz sterować modelami czołgów. Nie zabraknie także fotobudki do wykonania zdjęć. 

Schron Pasjonatów Podziemi w Poznaniu, ul. Kościelnej 50

Godz. 11:00-19:00 

Bilety: cegiełka do skarbonki

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na Facebooku.

Gry plenerowe na Ratajach

Kluby Gier Planszowych oraz Fundacja Kraina Nadziei zapraszają na bezpłatne zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 4-15 lat. W programie znajdują się takie gry jak: Molkky, Kubb, King of the Hill, rzuty obręczami, worki do skakania i inne. Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych.

Park Rataje, na trawniku przy Skansenie Średzkiej Kolei Powiatowej

Godz. 16:00 

Udział bezpłatny (obowiązują wcześniejsze zapisy przez Messenger Fundacji Kraina Nadziei) 

Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku.

PONIEDZIAŁEK, 2 MAJA

Wrotkarska majówka 

Majówka to fantastyczny czas, by aktywnie spędzić trochę czasu z rodziną. Naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzą organizatorzy wrotkarskiej majówki. W poniedziałek na Torze Poznań będzie można pojeździć na rolkach i wrotkach. Warto zabrać ze sobą jedzenie i picie, a nawet grilla, by po sportowych zmaganiach uzupełnić siły. Dobra zabawa gwarantowana!

Tor Poznań, Wyścigowa 3, 60-189 Przeźmierowo 

Godz. 10:00-14:30 

Wstęp wolny 

Szczegóły wydarzenia na Facebooku

Dzień dobry, Poznań! 

CK Zamek zaprasza na warsztaty dla dzieci z Ukrainy w wieku 7-12 lat prowadzone w języku ukraińskim przez aktorów-animatorów, mówiących również po rosyjsku i po polsku. Uczestnicy wezmą udział w wielu grach i zabawach integracyjnych, dzięki którym będą mogli poznać nowych kolegów i przyjaciół, nauczyć się kilku przydatnych polskich słów, wesoło i kreatywnie spędzić czas. 

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 (Scena Nowa)

Godz. 11:00-13:00

Udział bezpłatny (po okazaniu dokumentu potwierdzającego wjazd do Polski po 24.02)

Szczegóły wydarzenia na stronie CK Zamek.

Majówka to okres, kiedy mamy do czynienia z pierwszym wysypem kleszczy. Posłuchaj jak zabezpieczyć się przez nieprzyjemnymi skutkami ugryzień i chorób jakie przenoszą.

Listen to "O profilaktyce chorób przenoszonych przez kleszcze." on Spreaker.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Źródło: Majówka w Poznaniu! Co będzie się działo? [LISTA WYDARZEŃ]