Wtedy w Wielkopolsce mieszkało trochę ponad 3,5 miliona ludzi. To więcej o 57 tysięcy niż w 2011 roku. Wielkopolanie stanowią 9,2% mieszkańców całego kraju. Mniej osób żyje za to w miastach, mimo że jest ich o 6 więcej.
Część naszych mieszkańców postanowiła poprawić swoje warunki mieszkaniowe i przenieść się do domków jednorodzinnych, czy do szeregowców wybudowanych właśnie na terenach wiejskich wokół miast, a część poszukiwała po prostu mieszkań tańszych niż te w samych miastach.
Mówi Arleta Olbrot z Urzędu Statystycznego w Poznaniu. W wielkopolskich miastach żyje 53,8% ludności, to o 2,1% mniej osób niż 10 lat wcześniej.
Stan cywilny badaliśmy dla osób powyżej 15 roku życia i podobnie jak w 2011 roku najczęściej pozostawali oni w związkach małżeńskich - 54,7%, choć udział tej grupy w całej populacji spadł o 1,5%.
Podwoiła się liczba rozwodników. Teraz stanowią oni 7% społeczeństwa Wielkopolski. Nieznacznie wzrosła też liczba singli (w 2021 roku 29,8% społeczeństwa), mniej za to jest wdów i wdowców (8,3%).
Źródło: Narodowy Spis Powszechny 2021: pierwsze dane dla Wielkopolski!