Ulewa przeszła nad Poznaniem 22.06.

i

Autor: Poznan.pl Ulewa przeszła nad Poznaniem 22.06.

Nawałnica nad Poznaniem. PODSUMOWANIE wtorkowej ulewy [STRATY, UTRUDNIENIA]

2021-06-23 8:37

Gwałtowna burza połączona z ulewą spowodowała poważne utrudnienia w całym mieście. Podtopione zostały setki budynków, a na trasie PST przez kilkadziesiąt minut nie jeździły tramwaje.

PODSUMOWANIE WTORKOWYCH ULEW

  • Strażacy z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej odnotowali ok. 1700 interwencji związanych z ulewą. Najczęściej były to podtopienia - mundurowi musieli odpompowywać wodę m.in. ze wszystkich poznańskich szpitali.
  • Najbardziej ucierpiała północno-wschodnia część miasta - część mieszkańców Piątkowa przez chwilę nie miała dostępu do prądu. Spore straty ulewa spowodowała również w Swarzędzu i Czerwonaku.
Poznań ZALANY! Ogromna nawałnica przeszła przez miasto!
  • W kulminacyjnym punkcie ulewy studzienki nie nadążały z odprowadzaniem wody, która stanęła na ulicach. Pracownicy Zarządu Dróg Miejskich odpompowywali ją z tych miejsc, w których nie ma kanalizacji deszczowej - m.in. z ul. Lednickiej, Liliowej, Ciechocińskiej, Zakopiańskiej, Gołężyckiej i Drwęckiego. Trwa wypompowywanie wody również z kluczowych ulic. W terenie są też wszystkie wozy Aquanetu i podwykonawców tej spółki.
  • Pod stałym nadzorem jest też główna rura, która odprowadza wodę z lewobrzeżnej części Poznania - proces odbywa się bez przeszkód.
  • Silny deszcz spowodował też awarie ponad 10 sygnalizacji świetlnych w mieście. Część z nich została już naprawiona, ale przy innych prace nadal trwają. To m.in sygnalizatory na skrzyżowaniach ulic: Bukowska/ Przybyszewskiego, Słowiańska/ Księcia Mieszka oraz na moście Teatralnym.
  • Ulewa wymusiła też zmiany w rozkładzie komunikacji miejskiej. Z powodu osunięcia skarpy między stacjami Kurpińskiego - Lechicka, wstrzymano ruch na całej trasie PST. Uruchomiono komunikację zastępczą na trasie: Sobieskiego - Armii Poznań. Tramwaje linii 12,14 jeździły do pętli Piątkowska, linii 15,16 zostały skierowane do Połabskiej, a linia 92 - na Wilczak. Kilkanaście minut po godz. 17 ruch na trasie PST wznowiono.
  • Czasowe utrudnienia w transporcie odnotowano w całym mieście. Na ile to możliwe, pojazdy były kierowane objazdami, ale możliwości były ograniczone. Opóźnienia w ruchu autobusów i tramwajów dochodziły do kilkudziesięciu minut. Aktualnie sytuacja powoli się poprawia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Źródło: Nawałnica nad Poznaniem. PODSUMOWANIE wtorkowej ulewy [STRATY, UTRUDNIENIA]