To efekt badań, które były przeprowadzane przez dendrologów. Sprawdzili oni blisko 800 drzew.
Były to przede wszystkim klony pospolite, bardzo często pojawiały się robinie białe, kasztanowce, jesiony wyniosłe, klony jawory. Pojawiała się też jodła jednobarwna. Każde z tych drzew ocenione zostało za pomocą metody wizualnej VTA, której efektem jest analiza stanu zdrowotnego rośliny.
Mówi Klaudia Beker z Zarządu Zieleni Miejskiej. Stan drzew oceniono jako dobry. Nieliczne z nich wymagają poważniejszych zabiegów niż pielęgnacyjne. Wprawne oko zauważy, że na wysokości około dwóch i pół metra znajdują się na nich specjalnie założone tabliczki.
Arbotagi to niewielkie czarne tabliczki z białymi numerami, stanowiące taki numer identyfikacyjny. Można je porównać do takiej karty zdrowia drzewa, bo zawiera wszystkie informacje na temat kondycji rośliny, na temat wymiarów i gatunku.
Tabliczki mają ułatwić zlokalizowanie drzewa i sprawdzenie potrzebnych danych. Pomoże to w pielęgnacji roślin, monitorowaniu wpływu drzew na mikroklimat, ale także w podjęciu specjalnych działań przed nadejściem wichury.
Źródło: Nietypowe tabliczki zawisły na drzewach w poznańskich parkach