Tak będzie wyglądać nowa siedziba Teatru Muzycznego

i

Autor: Atelier Loegler Architekci Tak będzie wyglądać nowa siedziba Teatru Muzycznego

Nowa siedziba Teatru Muzycznego coraz bliżej! Pierwsze spektakle już w 2025 roku!

2021-12-02 12:57

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu coraz bliżej - inwestycja uzyskała właśnie pozwolenie na budowę. Jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2025 r. widzowie zobaczą pierwsze spektakle w nowym budynku.

Kluczowy dokument wydał Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania. Nowa siedziba, która powstanie przy skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośnej, sfinansowana zostanie w połowie przez Miasto Poznań, a w połowie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Cieszę się, że tak ważna dla miasta instytucja otrzyma współfinansowanie na budowę nowej siedziby - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Już teraz Teatr Muzyczny przyciąga na widownię nie tylko poznaniaków, ale również mieszkańców całego naszego regionu. Jestem przekonany, że nowa przestrzeń uruchomi całkiem nowe możliwości realizacyjne teatru i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał oraz ogromną kreatywność całego jego zespołu. A to z kolei sprawi, że na spektakle do Poznania będą przyjeżdżać goście z całej Polski.

W związku z ministerialnym dofinansowaniem Teatr Muzyczny będzie współprowadzony przez Miasto Poznań i MKiDN  na czas realizacji inwestycji: od 1 stycznia 2022 roku przez 4 lata. Umowa jest w trakcie negocjacji i ma zostać podpisana jeszcze w tym roku.

Do finansowania Teatru Muzycznego w stolicy Wielkopolski w maju 2021 r. dołączył również Powiat Poznański, który do 2023 roku przekaże na ten cel 2 mln zł.

- Już na tym etapie dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniają się do powstania nowego Teatru Muzycznego, w szczególności miejskim urzędnikom i spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie. To będzie miejsce, z którego poznaniacy będą dumni - mówi  Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Budowa rozpocznie się na przełomie 2022 i 2023 roku a zakończyć się ma pod koniec 2025 r. Projekt architektoniczny budynku został wyłoniony w konkursie architektonicznym, w którym zwyciężyło Atelier Loegler Architekci. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym nowej siedziby, a w 2022 roku odbędą się związane z inwestycją przetargi.

Nowy teatr ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni (dla porównania: warszawski Teatr Muzyczny Roma ma ich 1000, a teatr muzyczny w Gdyni - 1100). Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Będzie pierwszym budynkiem teatralnym zbudowanym od podstaw w powojennej historii Poznania.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Źródło: Nowa siedziba Teatru Muzycznego coraz bliżej! Pierwsze spektakle już w 2025 roku!