Warianty koronawirusa a nieleczony wirus HIV. Możliwa jest zależność?

i

Autor: Getty Images

Omikron w Poznaniu! Coraz więcej przypadków!

2022-01-11 15:29

Rośnie liczba wykrywanych zachorowań Omikronem - nowym wariantem koronawirusa! Jak sytuacja wygląda w Poznaniu i Wielkopolsce?

Liczba wykrytych zakażeń nowym wariantem koronawirusa rośnie​ również w Poznaniu i całej Wielkopolsce! Szybkość rozprzestrzenienia się wariantu Omikron badają naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk. W okresie świątecznym przebadali 96 próbek, z czego tylko 6 okazało się nowym wariantem. Teraz powtórzyli badania.

Częstość występowania wariantu Omikron wzrosła do 63%. Przebadaliśmy 111 próbek i 70 z nich to wariant Omikron. Ten wzrost jest naprawdę imponujący

powiedział nam prof. Andrzej Pławski z Polskiej Akademii Nauk, który zaznacza, że poprzednie warianty nie rozprzestrzeniały się tak szybko. Jest jednak pewien plus - dodaje naukowiec.

On atakuje bardziej drogi oddechowe, nie schodzi tak nisko jak poprzednie wersje. W związku z tym mogą wystąpić mniejsze uszkodzenia płuc.

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk będą dalej sprawdzać szybkość rozprzestrzeniania się nowego wariantu. Badania będą prowadzone w odstępie około 10-ciu dni.

W trakcie zatrzymania zamienili się miejscami
Źródło: Omikron w Poznaniu! Coraz więcej przypadków!