PEKA z nowościami! Na pasażerów czekają udogodnienia

2022-09-29 19:31 W.Ł
karta PEKA
Autor: ZTM w Poznaniu

Podróżujecie komunikacją miejską na biletach okresowych? To od poniedziałku będziecie mogli skorzystać z nowych udogodnień PEKI.

Takim pierwszym udogodnieniem dla pasażerów, którzy kupują bilety okresowe przez Internet, jest to, że nie będą musieli już wykonywać transferu tzw. e-biletu, czyli elektronicznego biletu zakupionego przez Internet. Jeżeli ten bilet kupimy - już go mamy.

Mówi Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego. Również łatwiej będzie miał student od drugiego roku wzwyż, który ma aktywną elektroniczną legitymację studencką.

To w momencie, kiedy będzie miał przedłużaną ważność legitymacji na kolejny semestr, to w tym momencie automatycznie to przedłużenie zapisze mu się także w systemie PEKA, a to oznacza, że ten student nie będzie musiał przychodzić do punktu obsługi klienta.

Oba udogodnienia dotyczą tylko biletów okresowych. W przypadku t-Portmonetki trzeba, tak jak dotychczas, zrobić transfer środków w przypadku doładowania przez Internet, a studenci będą musieli pofatygować się do punktu obsługi ZTM nabić zniżkę.​

Niebawem pojawi się także aplikacja PEKA, dzięki której w niektórych przypadkach nie będzie potrzebna nam tradycyjna plastikowa karta. Prace programistyczne już dobiegły końca, teraz trwają testy.

Ta aplikacja da możliwość zakupu biletu okresowego bez karty. To będzie polegało na tym, że jeżeli chcemy korzystać z biletów okresowych, a nie t-Portmonetki, to tak naprawdę wystarczy, że pobierzemy aplikację PEKA, która da nam możliwość np. zapisania ulgi na swoim koncie, zakupienia biletu czy przedłużenia go.

Tłumaczy Bartosz Trzebiatowski. Na początku aplikacja PEKA nie będzie obsługiwać t-Portmonetki, ale to może się zmienić.

Chcielibyśmy, żeby w przyszłości także była możliwość korzystania z t-Portmonetki np. poprzez smartfona lub poprzez wykonywanie płatności kartą zbliżeniową, natomiast wymaga to bardzo dużej ingerencji programistycznej w system, a także wymiany czytników, które znajdują się w pojazdach.

Dokładna data kiedy aplikacja PEKA wejdzie w życie, nie jest jeszcze znana, wszystko zależy od wyników prowadzonych testów. Dodajmy, od listopada zmieni się także internetowy system obsługi pasażerów. Również w listopadzie pasażerowie będą mogli kupić bilet jednorazowy w autobusach i tramwajach za pomocą karty płatniczej.​

QUIZ: Afery w PRL-u. Tymi skandalami żyła cała Polska

Pytanie 1 z 10
Słynne uprowadzenie samolotu do Berlina Zachodniego przez kapitana Czesława Kudłka, który go pilotował, miało miejsce, ponieważ:
Nasi Partnerzy polecają