W 2021 r. MPK miało okazję przetestować możliwości autobusu wodorowego

i

Autor: Poznan.pl W 2021 r. MPK miało okazję przetestować możliwości autobusu wodorowego

Po Poznaniu będą jeździć autobusy wodorowe. MPK planuje zakup 25 maszyn

2022-01-19 11:01

Pierwsze z nich powinny dotrzeć do Poznania w drugim półroczu 2023 roku. Dotacja stanowi około 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji MPK Poznań Sp. z o.o. MPK podpisało umowę Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie zakupu 25 autobusów z napędem wodorowym.

- Zakup autobusów z napędem wodorowym to zupełnie nowy rozdział w historii poznańskiej komunikacji miejskiej i kolejny ważny krok ku czystszemu powietrzu - mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania. - Tempo, w jakim zmienia się poznańska komunikacja miejska, jest imponujące. Kiedy nieco ponad dwa lata temu MPK Poznań wypuściło na swoje trasy autobusy elektryczne, chyba nikt się nie spodziewał, że tak szybko w naszym zasięgu pojawią się pojazdy z napędem wodorowym, emitujące do atmosfery w trakcie jazdy jedynie parę wodną. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to w przyszłym roku pierwsze autobusy na wodór wyjadą na ulice miasta - dodaje prezydent.

Z wnioskiem o dofinansowanie zakupu autobusów wodorowych w ramach programu "Zielony transport publiczny" MPK Poznań wystąpiło na początku ubiegłego roku.

- Bazując na naszym olbrzymim doświadczeniu w pozyskiwaniu funduszy, zarówno unijnych, jak i krajowych, przygotowaliśmy wniosek o dofinansowanie, który zakładał zakup 84 autobusów elektrycznych z wodorowym ogniwem paliwowym oraz o dofinansowanie budowy stacji tankowania wodoru. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany, jednak zainteresowanie programem "Zielony transport publiczny" było tak wielkie, że zostało nam zaproponowane dofinansowanie w ograniczonym zakresie - mówi Jerzy Zalwowski, wiceprezes Zarządu MPK Poznań ds. ekonomiczno-finansowych.

Dokumentacje przetargowe dotyczące dostaw wodoru oraz zakupu autobusów elektrycznych z napędem wodorowym są już przygotowywane.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Uzgodniono, że możliwy będzie zakup 25 autobusów. Wszystkie będą miały standardową długość 12 metrów. Z uwagi na taką liczbę pojazdów początkowo nie będzie konieczne budowanie własnej stacji tankowania wodorem - zgodnie z obecnymi planami dostawa wodoru i tankowanie będzie realizowane przez podmiot zewnętrzny wyłoniony w trakcie postępowania przetargowego.

Źródło: Po Poznaniu będą jeździć autobusy wodorowe. MPK planuje zakup 25 maszyn