Tory

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Powstaną nowe przystanki kolejowe w Wielkopolsce!

2022-01-13 7:38

Podróżni na trasie Warszawa – Poznań i Oleśnica – Chojnice mają zyskać lepszy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują wybudowanie nowych przystanków w Białężycach i Patrzykowie. Planowana jest także modernizacja peronów w Słupcy.

Jak poinformował w środę Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., inwestycje realizowane będą z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

„Nowe przystanki w Patrzykowie (gmina Kramsk, linia nr 3 Warszawa – Poznań) i Białężycach (gmina Września, linia nr 281 Oleśnica – Chojnice), a także zmodernizowane perony w Słupcy (linia nr 3 Warszawa – Poznań) zapewnią dobry dostęp do kolei i oczekiwane warunki podróży. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły kolejny przetarg na prace z rządowego Programu Przystankowego. Mieszkańcy wielkopolskich miejscowości skorzystają z efektów inwestycji w 2023 roku” - podkreślił.

Śledziński tłumaczył, że w Patrzykowie nowy przystanek zapewni dogodne dojazdy pociągiem m.in. do Konina i Koła. Zostanie on zbudowany przy skrzyżowaniu torów z drogą do miejscowości Żrekle. Z kolei w Białężycach pociągi w stronę Wrześni lub Jarocina zatrzymają się w pobliżu fabryki samochodów.

„Na każdym z nowych przystanków będą odpowiednio wysokie perony. Podróżni dzięki temu łatwo wsiądą do pociągów. Przewidziano m.in. wiaty, ławki, jasne oświetlenie i gabloty z informacjami przydatnymi w podróży. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się pochylnie zapewnią dogodny dostęp do kolei. Będą także ścieżki naprowadzające. Dojazd i korzystanie z kolei ułatwią nowe parkingi w pobliżu przystanków i stojaki rowerowe” – wskazał Śledziński.

Dodał, że w ramach inwestycji w Słupcy, niższe perony zostaną zastąpione przez nowe – dłuższe i wyższe. Przebudowane ma zostać także przejście podziemne. Pojawią się także windy, oraz oświetlenie LED, a także m.in. nowe wiaty i ławki.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Śledziński zaznaczył, że w Wielkopolsce „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” obejmuje 13 stacji i przystanków na liście podstawowej (m.in. Piła Fabryczna, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn). Dodał, że już ogłoszono przetarg na opracowanie projektu i modernizację peronów w Książnie, Miłosławiu i Orzechowie.

Dodał, że celem przedłożonego przez Ministra Infrastruktury „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.

Źródło: Powstaną nowe przystanki kolejowe w Wielkopolsce!