Tramwaje na Dąbrowskiego

i

Autor: MPK Poznań Tramwaje na Dąbrowskiego

Płacenie kartą za bilety w Poznaniu już niedługo? System PEKA przejdzie metamorfozę

2021-01-05 12:03

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Poznaniu od dawna marzą o możliwości płacenia kartą za bilety. System PEKA w obecnej formie na to nie pozwala. ZTM widzi potrzebę zmiany, której nie można dłużej odkładać. Kiedy zapłacimy kartą za bilety?

Komunikacja miejska w Poznaniu wypada całkiem nieźle na tle innych miast w Polsce. Tabory są nowoczesne, a linie tramwajowe rozbudowywane. Jednak to, na co wciąż skarżą się pasażerowie, to brak możliwości płacenia kartą za bilety. Wygląda na to, że niedługo problem zostanie rozwiązany.

Kiedy zapłacimy kartą za bilety w Poznaniu?

Wprowadzenie możliwości płacenia kartą za bilet to duże wyzwanie. Obecnie PEKA nie ma takiej opcji. Wprowadzenie jej oznacza kompletne przebudowanie systemu. Poza tym trzeba jeszcze dostosować infrastrukturę. W tramwajach i autobusach będą musiały pojawić się urządzenia obsługujące karty płatnicze. Także kontrolerzy musieliby zostać wyposażeni w odpowiedni sprzęt.

ESKA XD #013

Już w nieodległej przyszłości pasażer posiadający zapisany w systemie bilet okresowy właściwie nie będzie musiał mieć go przy sobie. Konieczne będzie jedynie potwierdzenie, że to właśnie on jest jego użytkownikiem. Nowoczesna technologia daje bardzo wiele możliwości na potwierdzenie swojej tożsamości. Planowana modernizacja systemu PEKA umożliwi także w kolejnych etapach wprowadzenie aplikacji mobilnej do zarządzania swoim kontem PEKA.

Mówi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM.

Modernizacja systemu PEKA to kosztowne przedsięwzięcie. W budżecie Miasta Poznania na lata 2021-2022 zabezpieczono na ten cel 4,5 mln złotych. To znaczy, że płacić kartą za bilety będziemy nie szybciej, niż za dwa lata.

Źródło: Płacenie kartą za bilety w Poznaniu już niedługo? System PEKA przejdzie metamorfozę