Poznaniak oszukany... na zdalny pulpit. Stracił ponad 250 tysięcy złotych!

2022-02-08 12:56

Pomimo wielu ostrzeżeń, ludzie chcąc szybko i łatwo zarobić, padają ofiarami internetowych oszustów. W ubiegłym tygodniu mieszkaniec Poznania stracił ponad 250 tys. złotych. Został oszukany chcąc zainwestować pieniądze w kryptowaluty. Poznańscy policjanci apelują - pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci inwestując swoje oszczędności!

2 lutego policjanci z Komisariatu Policji Poznań - Nowe Miasto przyjęli zawiadomienie od mężczyzny, który został oszukany na ponad 250 tys. złotych. 

W okresie od sierpnia do listopada 2021 r. oszuści będąc w stałym kontakcie z pokrzywdzonym doprowadzili go do niekorzystanego rozporządzenia pieniędzmi wprowadzając go w błąd, co do dokonanych w jego imieniu inwestycji w kryptowaluty. Ponadto przestępcy zaciągnęli pożyczkę bankową na jego konto, bez wiedzy i zgody pokrzywdzonego na łączna kwotę 58 tys. złotych. Mężczyzna zorientował się, że został oszukany dopiero w momencie, kiedy otrzymał informacje z placówki bankowej z terminem ratalnej płatności.

Schemat działania oszustów w takich przypadkach jest często bardzo podobny. Tak było i w tym przypadku. Do pokrzywdzonego zadzwonił telefon, gdzie osoba po drugiej stronie przedstawiała się jako tzw. doradca kryptowalutowy. Oferowała ona swoją pomoc przy wypłacie środków z kryptowalut na konto osobiste. Prowadząc rozmowę zachęcała do zainstalowania dodatkowego oprogramowania "any desk" na swoim osobistym komputerze. Kiedy osoba wyraziła na to zgodę, w tym momencie oszust otrzymywał dostęp do zdalnego kierownia komupterem, niczego nieświadoma osoba, traciła wszystkie oszczędności zgromadzone na swoim koncie. Kiedy ofiara orientowała się, że została oszukana, niestety było już za późno.

Wiele osób skuszonych szybkim zarobkiem dużych pieniędzy, zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Unikajmy podawania swoich prywatnych danych, które służą nam do logowania się w Internecie. Ponadto nie należy przesyłać skanów swojego dowodu osobistego. Może on zostać wykorzystany w celu dokonania kolejnych oszustw. Nie zgadzajmy się na instalowanie żadnego dodatkowego oprogramowania na swoich komputerach. Poprzez takie aplikacje oszuści mają łatwy dostęp do naszego pulpitu, a tym samym do dysponowania naszymi pieniędzmi. Jeżeli na swój telefon dostaniemy powiadomienie dotyczące potwierdzenia przelewu, którego nie wykonujemy, nie reagujmy. Pamiętajmy, że przez działania oszustów w jednej, krótkiej chwili, możemy stracić wszystkie oszczędności życia.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Poznaniak oszukany... na zdalny pulpit. Stracił ponad 250 tysięcy złotych!