REZERWAT PRZYRODY ŚNIEŻYCOWY JAR 2023

i

Autor: Nadleśnictwo Łopuchowo

PRZYRODA

Śnieżycowy Jar 2023: Kiedy można go odwiedzić? Jak dojechać?

2023-03-20 8:12

Jak informuje nadleśnictwo Łopuchówko, coroczna relacja z rezerwatu "Śnieżycowy Jar" właśnie się zaczyna. Chętni którzy chcą go podziwiać mogą to robić. Jednak warto pamiętać, iż Rezerwat "Śnieżycowy Jar" można odwiedzać tylko w wyznaczonych terminach. Kiedy więc możemy udać się do "Śnieżycowego Jaru".

Jak co roku, wczesną wiosną Rezerwat Śnieżycowy Jar zamienia się w przepiękne miejsce, gdzie każdy może podziwiać masowy rozkwit śnieżycy wiosennej. Przez kilka weekendów ten mały rezerwat odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.

Śnieżycowy Jar 2023 - kiedy będzie otwarty?

Udostępnienie rezerwatu w kolejne weekendy uzależnione będzie od prowadzonych ćwiczeń na poligonie wojskowym Biedrusko oraz stanu kwitnienia śnieżycy wiosennej. Kolejny komunikat o możliwości odwiedzenia rezerwatu lub jej braku zostanie przekazany w następny piątek - 24.03.2023 r. Poinformujemy także o tym na naszym portalu.

Przypominamy, że rezerwat znajduje się na terenie czynnego poligonu wojskowego, na który obowiązuje bezwzględny i stały zakaz wstępu. W związku z tym zwiedzanie rezerwatu możliwe jest wyłącznie w ustalonych przez Nadleśnictwo Łopuchówko i CSWLąd w Poznaniu dniach, przy uwzględnieniu stanu kwitnienia śnieżycy wiosennej oraz prowadzonych ćwiczeń na poligonie wojskowym Biedrusko.

Śnieżycowy Jar 2023: Parkingi

Dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy miejsca, gdzie można pozostawić samochód:

  • przy lesie od strony Uchorowa,
  • we wsi Starczanowo,
  • przy lesie od strony wsi Szymankowo.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe zaparkowanie swojego pojazdu, tak aby bezwzględnie możliwy był przejazd innych użytkowników drogi w tym służb ratunkowych.

Parkingi dla osób niepełnosprawnych - W celu umożliwienia dotarcia do rezerwatu osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi udostępniamy dodatkowy parking w lesie, w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do wyjścia z rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać osoby poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb oraz osoby przywożące osoby z niepełnosprawnościami z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Na parking ten zalecamy dojechać od strony Szymankowa. Prosimy jednak wziąć pod uwagę, że jest to droga gruntowa, którą możliwość dojazdu może być utrudniona w przypadku dużej ilości opadów.

Śnieżycowy Jar 2023: organizacja ruchu na terenie rezerwatu 

Bazując na doświadczeniach z lat ubiegłych oraz pozytywnym odbiorze ruchu jednokierunkowego w rezerwacie przez turystów wprowadzono go również w obecnym roku. Ruch jednokierunkowy  dotyczy przejścia przez rezerwat i kładkę - spacerujemy od południa w stronę północną.

Ruch jednostronny pozwala na odwiedzenie większej ilości miejsc w lesie, zaobserwowanie innych, ciekawych przyrodniczo obszarów oraz podejrzenia sposobów prowadzenia gospodarki leśnej przez nadleśnictwo. Przede wszystkim zapewnia to komfort poruszania się w rezerwacie i na kładce, zwłaszcza dla osób, którym trudniej jest poruszać się po terenie leśnym (potrzebują z róznych względów więcej miejsca), najmłodszych turystów obserwujących przyrodę z wózków spacerowych oraz dla rowerzystów prowadzących swoje rowery.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Śnieżycowy Jar 2023: Kiedy można go odwiedzić? Jak dojechać?