Specjalna PEKA na 25-lecie Pestki

i

Autor: Poznan.pl Specjalna PEKA na 25-lecie Pestki

Specjalna PEKA na 25-lecie Pestki - można ją kupić od 1 lutego

2022-02-01 7:38

30 stycznia minęło ćwierć wieku od uruchomienia Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Z tej okazji przygotowano niespodziankę dla miłośników PST i komunikacji miejskiej - okolicznościową kartę PEKA na okaziciela. Będzie ją można kupić od 1 lutego.

- 25 lat Poznańskiego Szybkiego Tramwaju to wyjątkowa rocznica dla pasażerów komunikacji publicznej, ale także ważne wydarzenie w historii naszego miasta. Trasa PST na stałe wpisała się w krajobraz północnej części Poznania. Jest też symbolem poznańskiej zaradności i innowacyjności. Każdego dnia korzysta z niej kilkadziesiąt tysięcy pasażerów - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. - Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy specjalną, okolicznościową PEKĘ na okaziciela. Mamy nadzieję, że nowe karty na okaziciela będą atrakcyjną pamiątką rocznicy 25-lecia zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. 

30 stycznia 1997 roku na trasę PST wyjechał pierwszy tramwaj. Przez dwa ostatnie dni stycznia, odbywały się specjalne przejazdy dla mieszkańców. Zainteresowanie było ogromne, bo każdy chciał osobiście przetestować najnowocześniejszą wówczas trasę szybkiej komunikacji miejskiej w Polsce. Regularne kursy tramwajów na nowej trasie Pestki rozpoczęto 1 lutego 1997 r. Do dyspozycji pasażerów były trzy linie dzienne: nr 14 oraz 12 i 15 oraz tramwaj nocny. Więcej o PST, w tym historię jej powstawania oraz ciekawostki z nią związane można znaleźć w artykule o 25-leciu tej trasy. 

- Wzór umieszczony na jubileuszowej karcie przedstawia całościowy plan trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, od Dworca Zachodniego do os. Sobieskiego, z charakterystyczną dla każdego przystanku PST kolorystyką - mówi Cezary Tyliński, kierownik Studia Kreatywnego Urzędu Miasta Poznania.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Specjalna PEKA na 25-lecie Pestki - można ją kupić od 1 lutego