Strzały i huki w centrum Poznania

i

Autor: Wielkopolska Policja Strzały i huki w centrum Poznania

Strzały i huki w centrum Poznania. O co chodzi? Policja wyjaśnia

2021-10-15 11:01

Wielu mieszkańców Poznania ostatnio słyszało strzały i huki w samym centrum miasto. Wzbudziło to spore zainteresowanie wielu mieszkańców. O co chodzi? Policja wyjaśnia i uspokaja: to były tylko ćwiczenia!

Opuszczony budynek w centrum Poznania w miniony wtorek był miejscem, gdzie rozegrały się sceny, jak z filmu akcji. Słuchać było strzały, okrzyki, huk pękającego szkła, wyważenia drzwi czy cięcia metalu. To były ćwiczenia, które prowadzili policjanci z poznańskiej Grupy Realizacyjnej wraz z policjantami z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu.

Scenariusz zakładał, że w jednym z mieszkań wielopiętrowego budynku jest napastnik. Celem policjantów było jego zatrzymanie. Pierwsi na miejsce przyjechali funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu, którzy byli najbliżej w rejonie. To oni sprawdzili teren na zewnątrz budynku, a następnie weszli do środka. Tam, dokładnie przeszukali każde z pomieszczeń, aby ustalić, gdzie znajduje się napastnik. Okazało się, że jest on uzbrojony.

Po kilku minutach do akcji przyłączyli się policjanci z Grupy Realizacyjnej. Mundurowi szybko wymienili się informacjami i przystąpili do działania. Wiedząc, że mężczyzna jest uzbrojony i zabarykadował się w pomieszczeniu, policjanci postanowili użyć ciężkiego sprzętu, aby dostać się do środka. Po pokonaniu dwóch par drzwi obezwładnili napastnika.

Plan tych zajęć nie był przypadkowy. W policyjnej służbie scenariusz pisze życie. Policjanci nigdy nie wiedzą, jak zachowa się napastnik i co nim kieruje. Jak sami zaznaczają, nierzadko mają do czynienia z osobami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, których zachowanie jest irracjonalne. Jedno jest pewne. W takich sytuacjach trzeba działać szybko i zdecydowanie.

Na początku trzeba rozpoznać zagrożenie, zidentyfikować cel i podjąć decyzję adekwatną do sytuacji. Wykonując zadania w warunkach szczególnych liczą się z tym, że w każdej chwili może zaistnieć konieczność użycia broni palnej. Podczas takich szkoleń policjanci nie tylko uczą się taktyki i techniki interwencji pod okiem instruktorów, ale również zaufania do siebie, komunikacji i pracy zespołowej.  

Podczas interwencji trzeba mieć pewność, że obok jest wsparcie drugiego policjanta. Dzięki takim szkoleniom funkcjonariusze mogą doprecyzować każdy szczegół działań. Wymienić się doświadczeniem i wzajemnymi spostrzeżeniami.

Jak zgodnie twierdzą właściwe szkolenie jest gwarancją skuteczności i bezpieczeństwa.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Źródło: Strzały i huki w centrum Poznania. O co chodzi? Policja wyjaśnia