PRZYRODA

Tej wiosny w Poznaniu przybędzie setki nowych drzew

2023-03-21 8:12

Tej wiosny poznańscy ogrodnicy posadzą setki nowych drzew w miejskich parkach oraz przy drogach. Ponadto przybędą także krzewy oraz byliny. Pierwsze nasadzenia już ruszyły.

Poznańscy ogrodnicy prowadzą wiosenne nasadzenia do końca kwietnia. Nowe drzewa pojawią w m.in. parku Cytadela, Rataje, Sołackim, im. A. Wodziczki, w rejonie ul. Bukowska/ Polska, czy na placu Spiski.

Nowe drzewa pojawią się w Poznaniu - jakie gatunki?

Wszystkie gatunki nowych drzew są przystosowane do miejskich warunków. Są to m.in. dęby, klony jesionolistne, platany klonolistne, daglezje zielone, buki zwyczajne, lipy drobnolistne i jesiony wyniosłe. Każda sadzonka objęta jest gwarancją szczególnej pielęgnacji i kontroli. 

Młode drzewa, które mają minimum 16 cm w obwodzie pnia, zostały też zabezpieczone drewnianymi palikami i specjalnym wiązaniem. Dzięki temu uchroni to rośliny nawet przed silnymi wiatrami.

Nowe nasadzenia pojawią się także w pasach drogowych, przy remontowanych chodnikach oraz w ramach odbruków. Na ul. Stablewskiego jesienią został wyremontowany chodnik, teraz przybędzie tam łącznie ponad 700 sztuk roślin, w tym m.in. róże, bergenie, trawy ozdobne. W ramach wiosennej rewaloryzacji planowane jest dosadzenie 9 sztuk drzew. Pojawi się również ponad 2 000 sztuk roślin cebulowych. 

Gdzie pojawią się nowe drzewa?

Zazieleni się także na ul. Wyspiańskiego, gdzie także remontowany jest chodnik. Po zakończeniu prac brukarskich rozpoczną się prace w zakresie odtworzenia zieleni przyulicznej. Zostaną posadzone drzewa, łącznie siedem, a w wybranych miejscach pojawią się również krzewy, trawy ozdobne i byliny, łącznie 200 sztuk. 

Przy okazji remontu chodnika na ul. Grobla posadzonych zostanie 15 grusz drobnoowocowych Capital, kwitnące krzewy (śnieguliczka koralowa) i byliny, a przy budynku gazowni, dosadzone będą klony polne Elsrijk. 

Prawie 180 krzewów róż Short Track przybędzie na ul. Krzyżowej. Zazieleni się także skwer pomiędzy ul. Międzymoście i Wielką, gdzie pojawi się m.in. 135 sztuk krzewów róży Cubana. Nowe drzewa zostaną posadzone przy ul. Ks. Józefa, a ul. Wilczak zyska 200 krzewów róż. 

Warto przypomnieć, że tylko w zeszłym roku w Poznaniu zasadzono łącznie co najmniej 40 tys. drzew i 4 tys. krzewów. Wzbogaciły one przestrzeń miasta. Najwięcej przybyło dębów bezszypułkowych, klonów pospolitych, brzóz brodawkowatych, wiązów pospolitych, jesionów, lip, kasztanowców i grabów.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Tej wiosny w Poznaniu przybędzie setki nowych drzew