Tour de Pologne - zmiany w organizacji ruchu

i

Autor: Szymon Gruchalski - Tour de Pologne / materiały prasowe

Sport

Tour de Pologne w Poznaniu: zmiany w organizacji ruchu

2023-07-27 10:30

Już w sobotę, 29 lipca, z Poznania wyruszą kolarze biorący udział w 80. Tour de Pologne. Na starcie pierwszego etapu, który jest zlokalizowany na placu Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich, nie zabraknie największych gwiazd światowego kolarstwa. Wyścig rozpoczyna się w centrum miasta, konieczne więc będą krótkotrwałe zmiany w organizacji ruchu dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpocznie się w Poznaniu, na placu Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Najlepsi kolarze świata wystartują stamtąd w sobotę, w samo południe. Pojadą ul. Bukowską w kierunku Przeźmierowa i Toru Poznań, gdzie o godz. 12:15 nastąpi start ostry. 

Trasa wyścigu na terenie Poznania poprowadzi ul. Wichrową, Słupską, Psarskie, Koszalińską i Biskupińską do Suchego Lasu, a następnie ul. Meteorytową, Jaśkowiaka i Radojewo w kierunku Biedruska. Licząca 180 km trasa poprowadzi dalej przez Biedrusko, Bolechowo, Murowaną Goślinę, Pobiedziska, Kostrzyn, Środę Wielkopolską, Zaniemyśl, Kórnik, Mosinę, Puszczykowo, Łęczycę, Komorniki do Plewisk, Skórzewa i Przeźmierowa.

Tour do Pologne w Poznaniu: Zmiany w organizacji ruchu

  • W związku z wyścigiem w godzinach od 11:00 do 12:15 wyłączony zostanie całkowicie ruch pojazdów na ul. Bukowskiej od MTP i ul. Roosevelta do skrzyżowania z ul. Polską. W tym czasie wstrzymany zostanie też ruch na odcinku ul. Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Matejki i Szylinga do MTP. Odcinki te zostaną otwarte zaraz po przejechaniu zawodników i pojazdów towarzyszących.
  • Na fragmencie ul. Bukowskiej od ul. Polskiej do granic miasta i ronda przy ul. Rynkowej w Przeźmierowie wyłączony zostanie ruch na jezdni północnej. Utrzymany zostanie ruch jezdnią południową ul. Bukowskiej w kierunku od ronda w Przeźmierowie do ul. Polskiej w Poznaniu. Z tego kierunku możliwy będzie dojazd m.in. do lotniska na Ławicy. Chwilowe wstrzymania ruchu na śluzach przez ul. Bukowską możliwe są jedynie ok. godz. 12:15.
  • Na całej trasie wyścigu ruch pojazdów wstrzymywany będzie na ok. 40-50 minut przed planowanym przyjazdem peletonu i będzie wznawiany bezpośrednio po jego przejechaniu. Ruch poprzeczny będzie nadzorowany przez policję i wstrzymywany tylko na czas przejazdu uczestników i pojazdów wyścigu.
  • Na czas wyścigu na jego trasie wyłączone zostaną sygnalizacje świetlne, a przejazd w poprzek trasy umożliwiać będą śluzy na skrzyżowaniach wzdłuż ul. Bukowskiej oraz na skrzyżowaniach: Słupska/Dąbrowskiego/Wichrowa, Biskupińska/Wańkowicza, Morasko/Poligonowa, Jaśkowiaka/Glinienko/Lewandowskiego.
  • Sobotni etap zakończy się po godz. 16:00 liczącą 4 km rundą z metą na Torze Poznań, na który zawodnicy wjadą od strony ul. Skórzewskiej w Przeźmierowie. Przed metą pierwszego etapu, od ok. godz. 15.00 utrudniony będzie wjazd do Poznania ul. Bukowską od strony Przeźmierowa i wyjazd tą samą ulicą. Szacunkowe godziny pojawienia się zawodników w danym punkcie trasy ilustruje przygotowana przez Tour de Pologne tabela.
  • Trasa wyścigu przebiega przy Porcie Lotniczym Ławica, dlatego osoby, które wybierają się na lotnisko, powinny zrobić to z zapasem czasowym. Dojazd do lotniska przed startem Tour de Pologne będzie możliwy południową nitką ul. Bukowskiej od strony Przeźmierowa lub od ul. Złotowskiej. Przecięcie północnej nitki i wjazd na teren lotniska w momencie przejazdu peletonu (tuż po godzinie 12.00) przez ok. 10 minut będzie niemożliwe.

Tour do Pologne w Poznaniu: Gdzie kibicować?

Kibice, którzy będą chcieli dopingować uczestników I etapu Tour de Pologne, mogą to robić na starcie wyścigu, na trasie oraz na mecie zlokalizowanej na Torze Poznań. Na jego teren kibice będą wpuszczani od ul Wyścigowej (do godz. 15.00) oraz Rzemieślniczej (po godz. 15.00). 

Ze względu na ograniczone możliwości zaparkowania samochodu w okolicy, Poznaniakom wybierającym się na metę wyścigu sugerowany jest dojazd środkami komunikacji miejskiej. Od godz. 15.00 w rejonie Toru Poznań, rond w Skórzewie i Przeźmierowie również będą występowały utrudnienia w ruchu.

Tour do Pologne w Poznaniu: zmiany w komunikacji miejskiej

Komunikacja autobusowa i tramwajowa zostanie podporządkowana czasowej organizacji ruchu i będzie odbywać się z wykorzystaniem śluz. Zmiany będą polegały na wytyczeniu tras objazdowych, skróceniu tras lub na okresowym wstrzymaniu przejazdu. Będą dotyczyły głównie linii autobusowych oraz czterech linii tramwajowych (3, 6, 7 i 15). 

Tramwaje - 29 lipca, podczas zamknięcia ulicy Bukowskiej, tramwaje linii nr 3, 6 i 15 - będą kursowały objazdem przez ulice: Głogowską, Hetmańską i Reymonta (w obu kierunkach). Z kolei na linii nr 7, w czasie przejazdu zawodników przez skrzyżowanie ul. Bukowskiej z Przybyszewskiego nastąpić może tymczasowe wstrzymanie ruchu i opóźnienie pojazdu.

PEŁNA LISTA ZMIAN W ZWIĄZKU Z WYŚCIGIEM DOSTĘPNA TUTAJ

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Tour de Pologne w Poznaniu: zmiany w organizacji ruchu