W piątek odsłonięcia pomnika Bohdana Smolenia. Stanie na skwerze u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki

2021-06-10 8:18

Rzeźba upamiętniająca artystę kabaretowego Bohdana Smolenia stanie na skwerze u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki. Odsłonięcie pomnika odbędzie się w piątek, 11 czerwca i ma nastąpić poprzez... podpalenie.

Spektakularne odsłonięcie poprzedzi "Poznań Comedy Show". Na scenie zobaczymy m.in. Krzysztofa Daukszewicza, Grupę MoCarta, Kabaret Czesuaf czy Klub Szyderców BIS. Na skwerze zapłoną flary odpalone przez kibiców Lecha Poznań, wystąpi także Teatr Ognia Bohema. Punktem kulminacyjnym będzie podpalenie materiału owijającego pomnik Bohdana Smolenia. 

Wszystko to odbędzie się 11 czerwca, czyli kilka dni po rocznicy urodzin artysty. Wydarzenie na skwerze u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki rozpocznie się o godz. 21.30. Będzie transmitowane online, m.in. na Facebooku Miasta Poznania.  

Sonda
Euro 2021 - czy Polska wyjdzie z grupy?
Raport z anteny 09.06, godz.10

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pomnik przedstawia Bohdana Smolenia siedzącego na krześle przy stole. W jednej dłoni artysta trzyma papierosa, drugą ręką natomiast wskazuje gestem milczenie, co jest nawiązaniem do słynnego skeczu pt. "Aaa tam cicho być". Po drugiej stronie stołu pozostawiono puste krzesło, na którym każdy może przysiąść i odpocząć w towarzystwie aktora. Autorem projektu pomnika jest Piotr Socha.

Rzeźba miała stanąć na skwerze w grudniu, w okolicy czwartej rocznicy śmierci artysty. Pandemia jednak pokrzyżowała te plany. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Krzysztof Deszczyński, wieloletni współpracownik i przyjaciel Bohdana Smolenia, a także organizator zbiórki pieniędzy na budowę pomnika. 

Bohdan Smoleń wspólnie z Zenonem Laskowikiem tworzył kabaret "Tey", który w latach 70. i 80. gromadził na swoich występach tłumy fanów. Zajmował się też działalnością społeczną - założył fundację "Stworzenia Pana Smolenia", zajmującą się hipoterapią dla dzieci. W 2009 roku odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zmarł w grudniu 2016 roku.

W związku z imprezą zamknięta dla ruchu zostanie ul. Strzałowa (od ul. Ogrodowej do ul. Rybaki) i fragment ul. Rybaki (od ul. Strzałowej do ul. Kwiatowej). Jednocześnie na zamkniętych odcinkach ulic obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się i postoju. 

Objazd zamkniętych odcinków poprowadzono ul. Ogrodową, Ratajczaka, Kościuszki, Krakowską, Łąkową i Kwiatową.

Czasowa zmiana organizacji ruchu obowiązywać będzie od godz. 19:30 do ok. 24:00.

Organizatorzy apelują do osób bezpośrednio uczestniczących w wydarzeniu  o stosowanie się do obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.  

Źródło: W piątek odsłonięcia pomnika Bohdana Smolenia. Stanie na skwerze u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki