Poznań

i

Autor: Poznan.pl Poznań

W Poznaniu dobrze pracuje się zdalnie. Stolica Wielkopolski w czołówce miast Europy

2021-07-08 13:07

Stolica Wielkopolski znalazła się na siódmym miejscu wśród miast, w których najlepiej pracuje się zdalnie. W zestawieniu wzięto pod lupę 142 miejscowości z całej Europy.

Ranking przygotowała firma Ovo Network. Pod uwagę wzięto takie cechy, jak poziom przestępczości, szybkość internetu, znajomość języka angielskiego mieszkańców, koszty transportu, wynajmu mieszkania oraz miesięcznego karnetu na siłownię i coworking space. Istotna była również dostępność do morza lub gór.

Na pierwszym miejscu znalazł się Kraków. Na podium są także Wiedeń oraz rumuńska Timisoara. Z polskich miast poza Poznaniem do pierwszej dziesiątki trafiła również Łódź (4. miejsce) oraz Warszawa (8. miejsce). Poza tym wśród najlepszych miast do pracy zdalnej są też Charków, Lwów i Petersburg, a "top ten" zamyka Belgrad. 

Poznań znalazł się na wysokim, siódmym miejscu m.in. dlatego, że poziom przestępczości jest tu o 10 proc. niższy niż średnia w krajach europejskich. Za to średnia szybkość internetu w stolicy Wielkopolski jest bliska średniej europejskiej, a mieszkańcy Poznania cieszą się świetną znajomością języka angielskiego w kontaktach z obcokrajowcami. Średnia cena miesięcznego wstępu do coworking space w Poznaniu to 134 euro, podczas gdy średnia w Europie to 178 euro.

Wysokie pozycje polskich miejscowości wynikają m.in. z tego, że kraj cieszy się coraz większą popularnością u obcokrajowców, zwłaszcza latem. W sezonie liczba atrakcji i możliwości spędzania wolnego czasu jest jeszcze większa, co cenią sobie głównie młodzi ludzie podróżujący po świecie. Poziom przestępczości jest w Polsce niższy o 13% niż średnia w krajach europejskich, a koszt biletów miesięcznych komunikacji miejskiej stanowi 50% średniej wartości biletu w Europie.

W zestawieniu znalazły się również miasta, w których praca zdalna jest najtrudniejsza. Na trzech ostatnich pozycjach są Neapol, Bilbao i Londyn. Neapol znacznie zaniżył ranking poprzez bardzo wysoki poziom przestępczości, wolny internet oraz słaby poziom języka angielskiego ich mieszkańców. Bilbao nie może poszczycić się dobrą znajomością angielskiego, a Londyn traci na wysokich cenach oraz bardzo wysokim wskaźniku przestępczości.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Źródło: W Poznaniu dobrze pracuje się zdalnie. Stolica Wielkopolski w czołówce miast Europy