Agnieszka Osiecka

i

Autor: ADAM JAGIELAK

W Poznaniu powstanie skwer Agnieszki Osieckiej?

2021-10-29 13:37

Taki projekt uchwały nazewniczej trafił do Biura Rady Miasta Poznania. Imieniem Agnieszki Osieckiejproponuje się nazwać skwer w rejonie ulic Czesława Niemena i Andrzeja Sobczaka, na terenie Łaciny (Rataje).

Agnieszka Osiecka (1936-1997) była poetką, prozaiczką, autorką spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyserką filmową i dziennikarką. Związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków. Debiutowała tam jako autorka tekstów piosenek. Swoje teksty, eseje i reportaże publikowała m.in. w "Głosie Wybrzeża" czy "Nowej Kulturze". Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 1963 r. przez siedem lat prowadziła z Janem Borkowskim w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu gwiazd polskiej estrady.

Piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej zapisały się na stałe w polskiej kulturze i znają je wszyscy, niezależnie od wieku i wykształcenia. Są to m.in. takie utwory jak "Małgośka", "Niech żyje bal", "Nim wstanie dzień" czy "Okularnicy". Znajdziemy je również w wielu filmach i serialach telewizyjnych: "Prawo i pięść", "Czterej pancerni i pies", "Noce i dnie", "Jan Serce".

Agnieszka Osiecka była także autorką widowisk muzycznych, monodramów, powieści, powiastek dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych. Muzykę do jej tekstów komponowali wybitni twórcy muzyki rozrywkowej, między innymi Seweryn Krajewski, Adam Sławiński, Krzysztof Komeda i Zygmunt Konieczny. Artystka była laureatką wielu nagród i wyróżnień.

W rejonie proponowane skweru znajdują się już nazwy innych osób, które trwale zapisały w historii polskiej muzyki, między innymi wspomniani już Czesław Niemen, Andrzej Sobczak, a ponadto ulice m.in. Anny Jantar, Krzysztofa Komedy, czy Grzegorza Ciechowskiego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ: Znasz wszystkie plotki z tygodnia?

Pytanie 1 z 6
Do sieci trafiły zdjęcia celebrytki w objęciach tancerza. Jej ówczesny chłopak stwierdził, że bardzo mu przykro. Ona twierdzi, że rozstali się już "jakiś czas temu'. O kogo chodzi?
Źródło: W Poznaniu powstanie skwer Agnieszki Osieckiej?