Wrześniowe spacery po Fest Fyrtlach!

Przechadzkę po Wildzie zaplanowano na 18 września
Autor: CTK Trak Przechadzkę po Wildzie zaplanowano na 18 września

Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza na sobotnie, darmowe spacery po poznańskich osiedlach śródmiejskich. Do odkrycia będą najciekawsze, choć nie zawsze te najbardziej znane, miejsca, postacie i historie, które wpłynęły na oblicze Jeżyc, Łazarza oraz Wildy.

Projekt Fest Fyrtel ma na celu poznanie i zdefiniowanie charakteru poznańskich osiedli śródmiejskich, a także opisanie tego, co w nich wyjątkowe i niepowtarzalne. Na chętnych czekają trzy z nich: Jeżyce, Łazarz i Wilda. O ich przeszłości i współczesności będzie można posłuchać opowieści, które odwołują się do głosu mieszkańców. Fyrtle posiadają charakterystyczne dla siebie miejsca i osobliwości, jednak wiele także je łączy.

Łazarz

Ten rejon Poznania łączy w sobie wystawną wielkomiejskość z żywiołowym charakterem dawnych przedmieść. Jego podstawa to ulica Głogowska, niegdyś reprezentacyjna arteria, której powoli przywraca się skalę przyjazną mieszkańcom. Wystawne, bogate kamienice i śmiałe rozwiązania architektoniczne tworzą nostalgiczny klimat dzielnicy. Od przeszło stulecia na Łazarzu odbywają się rozmaite targi - znajdują się tam sztandarowe Międzynarodowe Targi Poznańskie. 

Wycieczka po Łazarzu odbędzie się 11 września, o godz. 16:00, start przed bramą nr 9 MTP (ul. Głogowska 14). 

Wilda

Posiada najbardziej reprezentacyjny z poznańskich rynków śródmiejskich. To tam do dziś stoją monumentalne gmachy użyteczności publicznej i pięknie zdobione, wielkomiejskie kamienice. Koncepcja przestrzenna północnej części fyrtla wyszła spod ręki wybitnego urbanisty przełomu XIX i XX wieku, Josefa Stübbena. Faktycznym handlowym centrum dzielnicy stał się Rynek Wildecki, na którym spotykali się przedstawiciele wszystkich warstw społecznych. To tam powstały dwa największe zakłady w mieście - ZNTK i HCP. W parze z ich rozwojem szedł postęp techniczny.

Przechadzkę zaplanowano na 18 września, o godz. 16:00, spacer rozpocznie się przy budynku dawnego szpitala św. Łazarza (róg ul. Niedziałkowskiego i Górnej Wildy).

Jeżyce

Jeżyce zmieniały się stopniowo lub rewolucyjnie, jak w pamiętnym czerwcu 1956 roku, gdzie rozegrały się najbardziej zacięte walki poznańskich robotników z komunistycznym reżimem.  To tam powstał pierwszy poznański dworzec kolejowy, ogród zoologiczny i zajezdnia tramwajowa. Dzielnica rozwijała się też przedsiębiorczo,  Na tym terenie otwierano najróżniejsze zakłady przemysłowe. Jeżyce jako pierwsza podpoznańska gmina miały wytyczoną nową siatkę ulic z rynkiem, będąc tym samym wzorem dla Wildy i Łazarza. 

Spacer po Jeżycach odbędzie się 26 września o 16:00, miejsce zbiórki: dziedziniec przy Bałtyku (od strony ul. Zwierzynieckiej).

Źródło: Wrześniowe spacery po Fest Fyrtlach!
Nasi Partnerzy polecają