Nowy mural na Jeżycach

i

Autor: Poznan.pl Nowy mural na Jeżycach

Wypoczywający poeci, bimba, rowery, jeże i jerzyki: Jeżyce mają swój mural

2021-11-16 7:48

Wypoczywający poeci, bimba, rowery, jeże i jerzyki - to wszystko i wiele więcej można zobaczyć na nowym poznańskim muralu przy ul. Jeżyckiej 36. Dzieło powstało w ramach projektu "Fyrtle".

O tym, co znajdzie się na jeżyckim muralu, zdecydowali mieszkańcy i mieszkanki, którzy wzięli udział w ankiecie. Na malowidle uwieczniono symbole osiedla. Znajdziemy tam m.in. patronów ulic - Mickiewicza i Słowackiego przyłapanych na rozmowie przy kawie i butelce trunku, motywy architektoniczne czy... zjeżdżającego na deskorolce jeża. Nie zabrakło też odniesień do charakterystycznych dzieł sztuki, w tym murali. Autorką ilustracji jest mieszkanka Jeżyc, Dorota Piechocińska (Ilustradora) z kolektywu ILU NAS JEST. Mural namalowany został przez artystów z poznańskiego studia MUR·ALL.

- Ilustracja dla Jeżyc jest sklejką skojarzeń i odpowiedzi w ankiecie lokalsów, ale także moją osobistą wizją, bo jestem mieszkanką fyrtla już od kilku lat. Zdecydowanie najbardziej lubię jerzyki, które latają jak opętane na ul. Staszica i jeże, które najczęściej spotykam o zmroku, gdy idę na deskę - opowiada Dorota Piechocińska.

Prace nad malowidłem trwały ponad 2 tygodnie, gdyż artyści zmagali się z deszczem. Zakończyły się w ostatni weekend. Mural został dodatkowo pokryty powłoką, która w procesie fotokatalizy będzie oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń, a także tzw. farbą antygraffiti, która ma dodatkowo zabezpieczyć dzieło.

Dzieło artystyczne na ścianie kamienicy jest częścią szerszych działań zaplanowanych na Jeżycach. Wiosną w sąsiedztwie malowidła powstanie park kieszonkowy. Projekt realizuje Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. Skwerem opiekować się będzie Zarząd Dróg Miejskich. Miejsce na park kieszonkowy zostało wybrane we współpracy z Radą Osiedla Jeżyce. 

- W sąsiedztwie muralu pojawią się drzewa, krzewy, miododajne byliny, ławki, a nawet domki dla owadów i zbiornik na deszczówkę. Takie miejsca wypoczynku dla mieszkańców, wśród gęstej zabudowy, są bardzo potrzebne - mówi Adam Dzionek, radny osiedlowy z Jeżyc, jeden z inicjatorów projektu. - To nie koniec. W bliskim sąsiedztwie planowane są również nasadzenia w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego - dodaje.  

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Celem miejskiego projektu "Fyrtle" jest wzmacnianie tożsamości lokalnej, relacji sąsiedzkich, poczucia przynależności do wspólnot tworzonych przez mieszkańców i mieszkanki poszczególnych osiedli. Podejmowane działania mają zachęcić ich do odkrywania różnych zakątków miasta i poznawania swoich małych ojczyzn. 

Źródło: Wypoczywający poeci, bimba, rowery, jeże i jerzyki: Jeżyce mają swój mural