Śródka w Poznaniu

i

Autor: Poznan.pl Śródka w Poznaniu

Zmiany w strefie płatnego parkowania! Płacić trzeba będzie także na Ostrowie Tumskim i Śródce?

2021-06-24 7:53

Do Rady Miasta trafił projekt uchwały dotyczący rozszerzenia płatnego parkowania o obszar Ostrowa Tumskiego, Śródki i Zagórza. Dokument zawiera również propozycje rekompensat dla mieszkańców Wildy i Łazarza oraz szereg dodatkowych udogodnień dla użytkowników strefy.

Prezydent skierował do biura Rady Miasta Poznania, przygotowany przez Zarząd Dróg Miejskich, projekt uchwały dotyczący zapowiadanych zmian w strefie płatnego parkowania (SPP). Jeśli projekt zostanie wpisany do porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta, to 6 lipca radni będą dyskutować o zmianach w strefie.

- Zaproponowane w projekcie uchwały zapisy mówią o planowanych już wcześniej zmianach, jak na przykład rozszerzeniu strefy o nowe ulice czy rekompensatach dla mieszkańców Wildy i Łazarza. Znalazły się tam również nowe rozwiązania, zgłaszane także przez samych mieszkańców i użytkowników strefy, które powinny m.in. uprościć procedury zakupu identyfikatora parkingowego - wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

Najważniejszą zmianą jest rozszerzenie SPP o ulice na Ostrowie Tumskim, Śródce i Zagórzu. Strefa miałaby objąć obszar ograniczony od północy torami kolejowymi, od wschodu  ul. Podwale, od południa ul. Wyszyńskiego do mostu Mieszka I, następnie rzeką Cybiną i kanałem rzeki Cybiny w kierunku południowym aż do połączenia z rzeką Wartą i od zachodu rzeką Wartą.

Dziś ulice na Zagórzu czy Śródce służą wielu przyjezdnym kierowcom jako nieformalny parking buforowy, na którym mogą pozostawić auto na wiele godzin. Wprowadzenie strefy pozwoli uporządkować postój pojazdów oraz zwiększyć dostępność miejsc postojowych i rotację parkujących aut. Warto dodać, że uruchomienie strefy w tym rejonie jest też konsekwencją konsultowanej w 2017 roku i zrealizowanej w 2020 roku Społecznej koncepcji zmian w organizacji ruchu na Śródce oraz wprowadzenia nowej organizacji ruchu na Ostrowie Tumskim.

Strefa w tej części miasta miałaby być "zwykłą" strefa płatnego parkowania, a więc funkcjonującą od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00. Za pierwszą godzinę trzeba by zapłacić 3,50 zł, a za kolejne 4,20 zł i 4,90 zł. Mieszkańcy, tak jak na Wildzie i Łazarzu, mogliby zakupić identyfikator parkingowy mieszkańca po preferencyjnej cenie 120 zł na cały pierwszy rok. Płatne parkowanie miałoby obowiązywać od listopada tego roku.

Sonda po meczu Polska-Szwecja
Źródło: Zmiany w strefie płatnego parkowania! Płacić trzeba będzie także na Ostrowie Tumskim i Śródce?