Collegium Anatomicum

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Collegium Anatomicum otwarte [WIDEO]

2021-11-22 16:39

Tu będą uczyć się zarówno teorii jak i praktyki, a zdobytą wiedzę będą wykorzystywać w leczeniu ludzi. W Radomiu otwarto Collegium Anatomicum dla potrzeb wydziału lekarskiego Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego.

Studenci będą uczyć się tutaj anatomii wirtualnie, ale też podczas zajęć na prawdziwych preparatach. Brak prosektorium wskazywała Polska Komisja Akredytacyjna dokonując oceny kierunku lekarskiego. Teraz jest ono do dyspozycji studentów.

- Wiele trudu włożyliśmy, aby spotkać się w tym miejscu. Znajdujące się na terenie Collegium Anatomicum prosektorium daje nowe możliwości nowoczesnej nauki anatomii prawidłowej, anatomii czynnościowej, topograficznej i anatomii dostępów chirurgicznych. Collegium wyposażone jest w nowoczesne sale sekcyjne i preparatyki z nowoczesnymi urządzeniami technologicznymi dające możliwość wysyłania obrazów wysokiej rozdzielczości na sale dydaktyczne. Część laboratoryjna ma zaplecze do przechowywania zwłok i odpadów medycznych. Prosektorium wyposażone jest w mroźnie i chłodnie, które dają możliwość szkolenia medyków na ludzkich preparatach, w tym podyplomowych kursów chirurgicznych - mówi prof. Sławomir Bukowski rektor Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego w Radomiu.

Koszt budowy Collegium Anatomicum wyniósł 11 milionów złotych.

A studenci protestują

Podczas otwarcia Collegium Anatomicum przed wejściem do budynku protestowali studenci różnych roczników kierunku lekarskiego. Głównym powodem jest problem z rozpoczęciem zajęć klinicznych w szpitalu na Józefowie.

- Czarę goryczy przelała, zmiana zarządu w szpitalu. Z końcem listopada naszym profesorom kończą się umowy ze szpitalem i nie możemy wejść do szpitala na kliniki. Niektóre zajęcia kliniczne- abstrahując od zmian- nie zaczęły się z początkiem października. Problem dotyczy 5 roku studiów. Boimy się wyjść do pracy bez tej praktyki. Dla niektórych są to dwa lata, dla innych trzy lata. Bomy się o swoje kompetencje, po takich brakach w zajęciach. Nie chcemy protestować, tylko studiować. Mamy nadzieję, że to nasze wyjście dzisiaj z transparentami odniesie skutek i ktoś z nami poważnie porozmawia- mówi Aleksandra Komoń jedna z protestujących studentek.

Studenci chcą też zmian dotyczących organizacji samych studiów. Chodzi miedzy innymi o poznanie planu zajęć.

Otwarcie Collegium Anatomicum i prosektorium przy radomskim uniwersytecie
Źródło: Collegium Anatomicum otwarte [WIDEO]