Zbrowskiego/Orląt Lwowskich

i

Autor: Kinga Tomaszewska

Jakie zmiany na osiedlu Gołębiów? Miasto szuka projektanta

Rondo turbinowe, skrzyżowanie dwupoziomowe czy budowa nowych ulic - takie zmiany planuje miasto na osiedlu Gołębiów. Ogłoszono już przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej, a ta - jeśli znajdzie się wykonawca - powinna być gotowa do końca tego roku.

Pomysł przebudowy układu drogowego na osiedlu Gołębiów pojawił się na początku lutego tego roku. Stworzono nawet wstępną grafikę, pokazującą jak – w założeniu – ma wyglądać osiedle po przebudowie. O tym pisaliśmy tutaj.

Największe zmiany miały dotyczyć ulicy Zbrowskiego, która w godzinach szczytu – szczególnie po zamknięciu fragmentu drogi od ul. Kolberga do ul. Wodnej – jest mocno zatłoczona.

Prócz ulicy Zbrowskiego zmiany miały objąć też inne części osiedla. Chodzi między innymi o przedłużenie ulicy Chodowicza do Żółkiewskiego z prawoskrętem, budowę przedłużenia ulicy Rapackiego tak, by połączyć ją ze Zbrowskiego i budowę ronda na końcu ulicy Andersa, by mieszkańcy osiedli Etiuda i Symfonia mogli dostać się do planowanej w tym rejonie trasy N-S.

W planach było też przedłużenie ulicy Orląt Lwowskich. Ta miałaby połączyć się za kościołem z drogą dojazdową do nowych osiedli. Tu pojawiła się także nowość – droga prowadząca do Etiudy i Symfonii miałaby po obu stronach kończyć się rondem.

Rondo turbinowe może powstać na skrzyżowaniu z ulicą Paderewskiego oraz drogą bez nazwy, prowadzącą do osiedli Etiuda i Symfonia. Wykonawca musi jednak opracować też koncepcję zakładającą zainstalowanie tam sygnalizacji świetlnej zamiast budowy ronda. Po zachodniej stronie ulicy Zbrowskiego będzie także droga dla rowerów, przedłużona na północ aż do ulicy Żółkiewskiego – powiedział nam Dawid Puton, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Drogi dla rowerów na Gołębiowie proponowało także Bractwo Rowerowego, o czym pisaliśmy tutaj.

Pojawił się także pomysł przebudowania skrzyżowania ulicy Zbrowskiego z 11 listopada.

Wykonawca będzie musiał przygotować trzy warianty, w tym jeden uwzględniający dwupoziomowe skrzyżowanie ulic 11 Listopada i Zbrowskiego – dodaje Dawid Puton.

W lutym przeprowadzono także konsultacje społeczne wśród mieszkańców Gołębiowia, dotyczące tego, jak według nich ma zmienić się tam układ drogowy.

WYNIKI KONSULTACJI:

- przedłużenie ulicy Rapackiego od ulicy Chodowicza do ulicy Zbrowskiego: 73,76 % głosów pozytywnych, 16,78 % głosów negatywnych, 9,46 % głosów bez zaznaczenia żadnej opcji;

- połączenie ulicy Andersa z ulicą Gołębiowską w pobliżu przyszłej trasy N-S: 70,00 % głosów pozytywnych, 27,90 % głosów negatywnych, 2,10 % głosów bez zaznaczenia żadnej opcji;

- połączenie z ulicą Żółkiewskiego w rejonie ulicy Chodowicza (prawoskręty): 65,72 % głosów pozytywnych, 25,53 % głosów negatywnych, 8,75 % głosów bez zaznaczenia żadnej opcji;

- przedłużenie ulicy Orląt Lwowskich do osiedla Symfonia w rejonie kościoła: 56,30 % głosów pozytywnych, 39,00 % głosów negatywnych, 4,70 % głosów bez zaznaczenia żadnej opcji.

O wynikach konsultacji możecie przeczytać także tutaj.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w piątek, 9 lipca ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej zmian na Gołębiowie. Na oferty czeka do wtorku, 20 lipca. Według założeń, koncepcja zmian na Gołębiowie powinna być gotowa do końca roku.

Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?
Źródło: Jakie zmiany na osiedlu Gołębiów? Miasto szuka projektanta